Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Gotický oltár z Levoče budú reštaurovať
Gotický oltár z Levoče budú reštaurovať PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 13 December 2012 00:00
Levočskí reštaurátori začali s obnovou najvzácnejšej pamiatky v kostole sv. Jakuba, najvyššieho gotického oltára na svete od Majstra Pavla. „Začali sme prípravné práce pred začatím komplexného reštaurátorského prieskumu. Na hlavnom oltári odstraňujeme prachové nečistoty, ktoré za viac ako 60 rokov priniesol čas,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede v Levoči vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivan Tkáč. Po očistení oltára bude nasledovať reštaurátorský prieskum, ktorý by mal určiť postup obnovy oltára. Prieskum by chceli reštaurátori ukončiť do apríla budúceho roku.

Všetky doterajšie práce financuje rímskokatolícky farský úrad ako vlastník oltára. Hneď prvou investíciou bolo postavenie približne 18 metrov vysokého lešenia okolo celého oltára, aby sa k nemu dalo dostať z každej strany. Podľa predbežnej obhliadky posledné reštaurátorské práce, ktoré tu v rokoch 1952 až 1954 urobili bratia Koterbovci, boli na veľmi vysokej úrovni tej doby. 

Hlavne vďaka nim majú podľa historičky umenia Evy Spalekovej, súčasní reštaurátori čo opravovať. Oltár bol vtedy vo veľmi zlom stave, napadnutý drevokazným hmyzom. Ich práca bola vtedy kvalitná, keďže zatiaľ sa nepotvrdilo, že by bol oltár napadnutý hmyzom. Súčasní reštaurátori tak budú mať oveľa menej práce. 

Presný rozsah prác, ako aj rozpočet celého projektu určí prieskum. Súčasťou prieskumu je aj presná fotodokumentácia a zameranie oltára, keďže doteraz sa nepodarilo nájsť zameranie oltára, ktoré sa robili počas posledného veľkého reštaurovania oltára na začiatku 50-tych rokov. 

Ivan Tkáč tak nevylúčil, že presná výška oltára, ktorá sa dnes uvádza 18,61 metra sa môže trochu zmeniť, keďže pred 60 rokmi reštaurátori celý oltár rozobrali a merali jednotlivé časti oltára, ktorých súčtom vyšla celková výška. Pri takomto spôsobe mohlo dôjsť k miernym odchýlkam. 

Oltár prekryli fotografiou

Oblastný reštaurátorský ateliér v Levoči by chcel všetky práce ukončiť najneskôr do Vianoc 2014. Podmienkou však je získanie finančných prostriedkov na obnovu oltára. Farský úrad v Levoči sa chce uchádzať o financie na obnovu oltára nielen z domácich, ale aj zahraničných zdrojov. Keďže zatiaľ nie je urobený prieskum a projekt celej obnovy, je podľa Tkáča ešte predčasné hovoriť o konkrétnej sume. 

Ivan Tkáč predpokladá, že vďaka práci súčasných levočských reštaurátorov by mohla ich práca vydržať aj 100 rokov, keďže dnes máme k dispozícii oveľa kvalitnejšie technologické postupy a materiály, aké mali na začiatku 50-tych rokov. 

Podľa dekana rímskokatolíckej farnosti v Levoči Františka Dlugoša je oltár poslednou časťou, ktorú treba dať do poriadku v sanktuáriu kostola. Reštaurátori tu postupne obnovili kamenné prvky, maľby, pastofórium a vitrážové okná. Návštevníci kostola sv. Jakuba neprídu úplne o pohľad na oltár zahalený v lešení. 

Farský úrad dal vyrobiť plachtu s fotografiou oltára v takmer pôvodnej veľkosti, ktorou prekryli lešenie. Dekan Dlugoš, ako aj reštaurátori veria, že lešenie bude v kostole len nevyhnutný čas potrebný na obnovu oltára.

LEVOČA 13. decembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie