Slovensko rôzne správy Festival Východná s tradičnými formami folklóru
Festival Východná s tradičnými formami folklóru PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 02 Jún 2011 00:00

Pôvodné podoby folklóru priblíži už o mesiac 57. ročník folklórneho festivalu Východná. Východná sa tradične uskutoční na začiatku letnej sezóny - od 1. do 3. júla.


"Rozhodli sme sa, že sa pokúsime najmä mladým divákom, aj samozrejme dospelých, rodinám s deťmi a starším ľuďom priblížiť to pôvodné v rámci tradičnej ľudovej kultúry, ...to pôvodné, čo sa nám zdá silné a zemité, to čo obdivujeme v dokumentárnych filmov z mimoeurópskych krajín, to krásne, čo vlastne vo veľmi diverzifikovanej forme máme aj doma," povedala pre agentúru SITA Katarína Babčáková z organizačného tímu Východnej.

Program začne v centre Liptovského Mikuláša

Tohtoročný program je venovaný trom skupinám návštevníkov. Najväčšej skupine - divákom ponúkne programy na Veľkej scéne amfiteátra vo Východnej, najmä folkloristom, ktorí sa nedostali na veľkú scénu bude určený okrem iného aj program "Talenty..." a pre tých, čo sa chcú niečo naučiť, ponúkne festival množstvo interaktívnych aktivít - tanečných, speváckych či hudobných worshopov, zdôraznila počas tlačovej besedy Babčáková.

Východná sa začne v piatok 1. júla tradičnou "Pozvánkou do Východnej..." v centre Liptovského Mikuláša. Na centrálnom námestí od 15:00 do 16:00 predstavia svoje umenie zahraniční hostia Východnej - špičkový maďarský folklórny súbor Forrás, poľská Ľudová hudba Jána Karpiela-Bulecku zo Zakopaného s tanečníkmi a z Ukrajiny folklórna skupina Kralytsia.

Program v samotnej obci Východná sa na Veľkej scéne amfiteátra odštartuje o 19:00. V programe sa popri zahraničných hosťoch predstavia aj domáce folklórne kolektívy i jednotlivci. Východná zaspomína na dve významné osobnosti slovenskej folkloristiky, ktoré tento rok navždy odišli. Poctou Klimentovi Ondrejkovi a Jozefovi Majerčíkovi bude program s jednoduchým názvom Ďakujeme.

Školy tanca a spevu

Autori v ňom prepoja projekcie archívnych záznamov s choreografiami inšpirovanými tvorbou oboch legiend. Návštevníci najstaršieho a najrozsiahlejšieho celoslovenského folklórneho festivalu s medzinárodnou účasťou na Slovensku si ich budú môcť pripomenúť hneď v prvý večer, v piatok 1. júla od 22:00 v programe "Ďakujeme...".

Dramaturgia tohto ročníka festivalu sa vráti k starším koncepciám odborníkov z oblasti tradičnej kultúry. Pribudnú školy tanca, spevu a hry na hudobné nástroje pre dospelých a aj remesiel, ktoré ponúknu i staršie, pôvodné formy folklóru. Premietať sa budú archívne záznamy pôvodných foriem ľudového tanca a hudby. Medzi účinkujúcimi v jednotlivých autorských programoch sa predstavia i víťazi posledných ročníkov celoštátnych súťaží v ľudovom tanci detí aj dospelých a špeciálna pozornosť sa venuje výstupom najstarších folkloristov.

Napríklad z Česka príde veľa detských súborov. Súčasťou festivalového programu bude okrem iného i odborný seminár mladých tvorcov, choreografov, tanečných pedagógov, etnológov na tému smerovania folklórnych festivalov a podôb folklorizmu v súčasnosti.

V programe sú aj obľúbené podujatia ako sprievod obcou Východná, jarmok, tradičná kuchyňa, práca rezbárov pre areál amfiteátra Východná - Kresané do dreva, výstavy, zábavy a ďalšie podujatia.

Z tradičných, pôvodných foriem ľudového umenia sa návštevníci Východnej môžu napríklad tešiť na "typy tancov z jednotlivých regiónov tancované najstaršou vrstvou obyvateľov - pôvodnými nositeľmi týchto tanečných tradícií, 70- až 80-ročnými tanečníkmi, ktorí sa neučili tie tance v súboroch, ale naučili sa ich ešte pri prirodzených príležitostiach, na zábavách a na svadbách. To isté sa týka spevu a hudby na ľudové hudobné nástroje, kde sme sa zamerali na pôvodný a špecifický hudobný štýl jednotlivých oblastí," povedala pre SITA Babčáková.

Hlavným organizátorom Východnej je z poverenia Ministerstva kultúry SR Národné osvetové centrum s podporou a spoluúčasťou Žilinského samosprávneho kraja, Liptovského kultúrneho strediska a obce Východná. Viac o festivale, kompletnom programe jeho 57. ročníka a ďalšie informácie možno nájsť na webstránke Národného osvetového centra.

 

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 03 Jún 2011 10:13
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie