Slovensko rôzne správy Začína sa medzinárodný festival Divadelná Nitra 2010
Začína sa medzinárodný festival Divadelná Nitra 2010 PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 24 September 2010 10:08
Desať divadelných súborov zo siedmich krajín Európy sa predstaví na 19. ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa začne dnes večer a potrvá do pondelka. Divadelníci z Belgicka, Česka, Ruska, Poľska, Maďarska, Francúzska a Slovenska odohrajú v rámci hlavného programu 16 predstavení. Leitmotívom festivalu je „out of normal“, čiže mimo normálu. Festival ponúkne aj priestor pre diskusie s tvorcami inscenácií a divadelnými kritikmi, program neformálneho vzdelávania Ako na divadlo a podujatia v rámci integračného projektu Darujem ti tulipán.

Tu si stiahnite hlavný program festivalu Divadelná Nitra.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra je najväčším divadelným festivalom a jednou z najvýznamnejších medzinárodných aktivít v oblasti kultúry na Slovensku. Zároveň patrí k uznávaným podujatiam v európskom kontexte. Koná sa od jesene 1992 každý rok koncom septembra v Nitre. Je výberovou nesúťažnou prehliadkou špičkového európskeho divadla, predovšetkým činoherného, ale prístupnou aj tanečnému, pohybovému, hudobnému, bábkovému i výtvarnému divadlu. Vyhľadáva netradičné, inovatívne a inšpiratívne scénické diela, oboznamuje s novými tendenciami a s novými menami tvorcov.

V Divadle Andreja Bagara v Nitre rozdajú dnes o 22:00 divadelné ocenenia uplynulej sezóny Dosky 2010
V kategórii inscenácia sezóny sú nominované tri hry - Hollyroth, M.H.L. a Mizantrop. Inscenáciu Hollyroth, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá v réžii Rastislava Balleka uviedla Činohra Slovenského národného divadla (SND). M.H.L. v réžii Slávy Daubnerovej uviedlo Divadlo P.A.T. Prievidza a Štúdio 12 v Bratislave. Slovenské komorné divadlo Martin má svoje želiezko v ohni v podobe inscenácie Mizantrop, ktorú režíroval Roman Polák. Celkovo je hra nominovaná až sedemkrát, čo je najviac nominácií 15. ročníka Dosiek.

Počas štyroch dní nitrianske ulice ožijú 76 podujatiami sprievodného programu.

Tu si stiahnite program Bielej noci.

Tu si stiahnite program Divadelného jarmoku.

Bude medzi nimi napríklad tradičný divadelný jarmok, Biela noc, pouličné divadelné predstavenia, koncerty, netradičné inštalácie a performance. Diváci budú počas ranných podujatí nazvaných Raňajky s... diskutovať so zahraničnými režisérmi Alainom Platelom, Dimitrijom Krymovom, Bélom Pintérom, Rostislavom Novákom, Agnieszkou Olsten a so slovenskými divadelnými osobnosťami Rastislavom Ballekom, Slávou Daubnerovou a Dušanom Vicenom.

Súčasťou programu 19. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra (24. – 27. septembra 2010) nie je len kvalitný hlavný program a množstvo sprievodných podujatí, ale aj už niekoľko rokov obľúbené diskusie s tvorcami inscenácií hlavného programu a divadelnými odborníkmi z mnohých krajín Európy. Počas ranných podujatí nazvaných Raňajky s... sa diváci stretnú so zahraničnými režisérmi Alainom Platelom, Dimitrijom Krymovom, Bélom Pintérom, Rostislavom Novákom, Agnieszkou Olsten, ale aj so slovenskými divadelnými osobnosťami – s Rastislavom Ballekom, Slávou Daubnerovou a Dušanom Vicenom. Uskutoční sa tiež prvé stretnutie projektu VWW – Visegrad WindoW, ktorého cieľom je vytvorenie aktívnej diskusnej platformy divadelných expertov z krajín V4.

Každý festivalový deň budú účastníci festivalu vstávať s tvorcami inscenácií. Ranné Raňajky s... ponúknu priestor na diskusie. V sobotu ráno sa diváci porozprávajú s Rostislavom Novákom, tvorcom českého fresh cirkusu La Putyka, a moskovským režisérom Dimitrijom Krymovom, ktorý do Nitry príde so svojou experimentálnou činohrou Opus č. 7. V nedeľu sa festival zobudí s Bélom Pintérom, maďarským režisérom sociálnej drámy Špina – vidiecka telenovela a Dušanom Vicenom režisérom inscenácie Mŕtve duše (obrazy nového sveta). V pondelok ráno sa posledný festivalový deň začne so svetoznámym choreografom Alainom Platelom, ktorý priblíži odbornej aj laickej verejnosti tanečnú inscenáciu Out of Context – for Pina. S Platelom sa o „raňajky“ podelia Rastislav Ballek (režisér monodrámy HOLLYROTH), Sláva Daubnerová (autorka a protagonistka dokumonodrámy M.H.L) a poľská režisérka Agnieszka Olsten (Samsara Disco). Raňajkovať, diskutovať a konfrontovať svoje osobné zážitky a skúsenosti sa bude v sobotu o 10.30 h a ostatné dni o 10.00 h v Meeting pointe v Divadle Andreja Bagara. V auditóriu sa stretnú okrem slovenských kritikov a zahraničných hostí aj študenti Súkromného konzervatória v Nitre a početná skupina účastníkov vzdelávacieho programu Ako na divadlo.

V nedeľu sa po Raňajkách uskutoční neformálne stretnutie divadelníkov a hostí festivalu pod názvom Stretnime sa! Asociácia Divadelná Nitra ním pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky v skupine krajín V4 odštartuje projekt VWW Visegrad WindoW. Jeho cieľom je vytvorenie aktívnej diskusnej platformy divadelných expertov z krajín V4 o postavení slovenského, českého, maďarského a poľského divadla v kontexte aktuálnej európskej divadelnej scény. Definovať zmysel umenia preto prestáva byť akademickou úlohou. Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo a moderátor diskusného panelu nazvaného Spoločnosť a zmysel umenia, bude spolu s hosťami zo Slovenska, Maďarska a Poľska diskutovať o tom, čo spája a odlišuje krajiny višegrádskeho regiónu v oblasti vzťahu súčasnej spoločnosti k umeniu, predovšetkým k divadlu. Diskutéri budú hľadať odpovede na otázky, prečo sa stále v slovenskom divadle akcentujú národné témy, čo spôsobili zmeny vo vedení Slovenského národného divadla, ako sa odráža vážna ekonomická a politická situácia Maďarska na existenčných podmienkach a dramaturgii divadelnej scény a či stále platí, že v Poľsku môže divadelná inscenácia vyvolať celospoločenský škandál.

Zámerom organizátorov festivalu je rozvíjať komunikáciu, kritickú reflexiu a výmenu skúseností. Divadelnej Nitry 2010 sa zúčastnia zaujímaví zahraniční hostia z 13 krajín –zástupcovia odborných divadelných periodík (Homo Ludens, Svět a divadlo, Divadelní noviny, Színház, Teatr, Notatnik teatralny), festivalov (Varna Summer, Gogoľfest, Divadlo Plzeň a iné), inštitúcií a divadiel (Uniwersytet Warszawski, Center for International Theatre Development US, Institute of Contemporary Arts Issues, ITI Nemecko, DILIA, Divadlo Maladype). Slovenská divadelná kritika bude zastúpená prostredníctvom divadelných kritikov a kritičiek združených v projekte IS THEATRE Slovenského centra AICT, Divadelného ústavu a VŠMU. Niektorí z nich spolupracovali na výbere slovenských divadiel do hlavného programu.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra je najväčším divadelným festivalom a jednou z najvýznamnejších medzinárodných aktivít v oblasti kultúry na Slovensku. Zároveň patrí k uznávaným podujatiam v európskom kontexte. Koná sa od jesene 1992 každý rok koncom septembra v Nitre. Je výberovou nesúťažnou prehliadkou špičkového európskeho, predovšetkým činoherného divadla, prístupnou tanečnému, pohybovému, hudobnému, bábkovému i výtvarnému divadlu. Vyhľadáva netradičné, inovatívne a inšpiratívne scénické diela, oboznamuje s novými tendenciami a s novými menami tvorcov. V roku 2010 sa koná po 19-ty raz.

NITRA 24. septembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 24 September 2010 10:23