Slovensko Turistika jaskyne Demänovská
Demänovská | jaskyňa PDF Tlačiť E-mail
ImageDemänovská jaskyňa je kvapľová jaskyňa a je súčasťou národnej prírodnej pamiatky Demänovské jaskyne, ktoré sú najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Celková dĺžka podzemných priestorov predstavuje obdivuhodných 24 km a v nich sa nachádza 9 jaskýň, z ktorých len dve sú sprístupnené verejnosti a to Demänovská ľadová jaskyňa a Jaskyňa Slobody. Tento obsiahly jaskynný systém leží v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry 12 km južne od Liptovského Mikuláša.
Celý jaskynný systém bol vytvorený aktívnym tokom rieky Demänovka. Jaskyňu Slobody objavil 3. augusta 1921 moravský učiteľ Alois Kráľ spolu so synom miestneho horára Adamom Mišurom. Nakoľko bolo v tom roku veľmi suché leto a takmer vôbec nepršalo, riečka Demänovka vyschla a objaviteľ sa vtiahol do podzemných priestorov cez jej vyschnuté koryto. Objavný ponor je dnes opäť zaplavený vodou.
Časť jaskyne bola verejnosti sprístupnená v roku 1924, ale až od roku 1933 jaskyňa nadobudla dnešnú podobu. Nachádzajú sa v nej dva okruhy a to tradičný s dĺžkou 1800 m a o 300 m dlhší exkluzívny. Na prehliadkovej trase je 976 schodov. Teplota v jaskyni je celoročne stála 7°C a vlhkosť vzduchu je 92 až 98%. Vek samotnej jaskyne sa odhaduje na približne 1 milión rokov.
Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 870m a z parkoviska sa k nemu návštevník dostane serpentínovým chodníkom s miernym stúpaním, ktorým prekoná výškový rozdiel 52m. Do vnútra jaskyne sa dostane umelo vybudovaným vchodom a jeho prvé kroky smerujú do Hlbokého dómu, ktorého najatraktívnejším úkazom je Večný dážď. Tento nikdy nevysýchajúci vodopád padajúcej vody z jaskynného stropu vznikol presakovaním atmosferických zrážok do jaskyne cez tektonickú trhlinu.
Najnižším bodom v jaskyni je Rázcestie v nadmorskej výške 804 metrov, v ktorom sa stretávajú tri podzemné chodby. Návštevníkova cesta ďalej pokračuje okolo riečky Demänovky na jaskynné poschodia. Na prvom z nich sa nachádza Veľký dóm, ktorý je najväčším sprístupneným priestorom v podzemí na Slovensku. Jeho viditeľná výška je 65 metrov a celková dĺžka 112 metrov.
Jedinečne krásnym podzemným výtvorom je Janáčkov dóm, ktorý dostal pomenovanie podľa moravského hudobného skladateľa Leoša Janáčka - osobného priateľa objaviteľa jaskyne. V čase sprístupňovania jaskyne navštívil toto miesto a inšpirovaný prostredím a zvukom kvapkajúcej vody neskôr skomponoval hudobný fejtón Všudybyl. Dominantou dómu je Kamenný luster a pod ním Janáčkova mohyla, pri ktorej sa nachádza Biele jazierko. Návštevníkov zrak tu môže obdivovať aj jeden z najkrajších stalagnátov pripomínajúci stavbu v gotickom štýle, ktorého vek odborníci odhadli na 250 000 rokov.
Okrem priestranným siení ako napr. Kráľovská galéria, Jánošíkov dóm sa v jaskyni nachádzajú aj širšie a užšie spájajúce chodby. Za spomenutie stojí Chodba utrpenia, ktorej spodná časť bola prekopaná ručne, bez pomoci výbušnín, či pomocných mechanizmov. Po dobu dvoch rokov na nej pracovala v ťažkých podmienkach skupinka speoleológov a práve vďaka ich usilovnej práci máme dnes možnosť vidieť bielu krajinku kvapľov s najkrajším jazierkom, ktoré je hlboké asi 2m a hovorí sa, že žena, ktorá sa v ňom okúpe o polnoci na svätého Jána, omladne o desať rokov.
Hneď za čarovným jazierkom je Snežný dóm, v ktorom možno pozorovať nezvyčajne guľovito zakončené stalaktity, ktoré pripomínajú osie hniezda. Ich odborný názov je sférolity. Posledným zastavením v jaskyni je jaskynný cintorín, ktorí je tvorený z mŕtvych stalagmitov pripomínajúcich náhrobné kamene, ktoré sa postupne rozpadávajú a zvetrávajú. Ich rast sa zastavil v momente prelomenia sa nádhernej bielej stropnej výzdoby, ktorá bola pre nich prívodom vody a života.
Demänovská jaskyňa Slobody sa vyznačuje aj nádhernými farbami kvapľov a jedinečnosťou ich tvarov. V skalnatých vodopádoch sa strieda biela, žltá, oranžová, čierna a ich osobitné odtiene, ktoré tu možno vidieť v harmonickom zoskupení. Ďalšou zaujímavosťou jaskyne sú platničky prirastané na brehoch jazierok, pripomínajúce leknové listy. Rôznorodosť a tajomnosť tohoto podzemného kráľovstva vás určite udrží v strehu počas celej prehliadky a verte, že vo vás zanechá neopísateľne krásne spomienky. Demänovská dolina je vyhľadávanou turistickou oblasťou Liptova a nachádza sa v nej množstvo hotelov, penziónov a chát.

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:44