Chalmová | termálne kúpalisko PDF Tlačiť E-mail
Termálne kúpalisko Chalmová sa nachádza v obci Bystričany, 20 km od okresného mesta Prievidza a 15 km od mesta Partizánske. Termálna horúca voda sa v tejto oblasti nachádza od nepamäti.
Prvá obrazová správa je z roku 1923, kedy bol vybudovaný prvý drevený zakrytý bazén a v roku 1927 sa po prvýkrát vyberalo vstupné 2 Kčs. Kúpalisko je situované v peknom tichom prostredí priamo pod Drieňovým vrchom pohoria Strážovská vrchovina.

Termálne pramene s teplotou vody od 25°C do 34°C sa nachádzajú na viacerých miestach v areáli kúpaliska. Okrem prameňov sú vybudované tri vrty s hĺbkou od 150 do 217 m a teplotami vody od 31°C do 42°C. Z týchto zdrojov sú plnené všetky bazény termálneho kúpaliska.

Zaujímavosťou sú dva kryté regeneračné bazény s celoročnou prevádzkou, postavené priamo na termálnych prameňoch. Teplá termálna voda do nich vyviera priamo z prameňov na dne bazénu. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje 32 - 34 °C a 37 – 40°C a reguluje sa vodou z vrtov. Najväčším bohatstvom kúpaliska je termálna minerálna voda, ktorá je charakterizovaná ako prírodná, síranovo – hydrouhličitanová, vápenato – horečnatá, hypotonická s mineralizáciou 900 – 1600 mg/l. Chalmovská termálna voda má blahodárny vplyv na regeneráciu síl chorých aj zdravých a pozitívne pôsobí na pohybové ústrojenstvo. Vyhľadávaná je pre svoje liečivé účinky po úrazoch a zlomeninách.

Vaše hodnotenia

avatar MGR Olga Fallova
+2
 
 
Topolcany 10.7.2013
kupalisko by mohlo byt cistejsie , vo vode by nemali plavat dlhe vlasy, plavcici by mali dbat na to, aby tabula so zakazom skakania do bazenu mala aj platnost a plavecky bazen by mal sluzit plavcom a nie detom s kolesami a rukavnikmi
myslela som si, ze je tam cistejsie a plavcici ze su ludia na svojom mieste
Prihláste sa pre pridanie názoru.