Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Bratislava pre všetkých bude zasvätená svetovému hokejovému šampionátu
Bratislava pre všetkých bude zasvätená svetovému hokejovému šampionátu PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 07 Apríl 2011 00:00
Bratislavský magistrát očakáva počas ôsmeho ročníka podujatia Bratislava pre všetkých – Dni otvorených dverí samosprávy viac ako 100-tisíc návštevníkov.

Uviedol to na dnešnej tlačovej besede k podujatiu primátor Milan Ftáčnik. Tohtoročné podujatie Bratislava pre všetkých bude počas víkendu 16. a 17. apríla a projekt je zasvätený svetovému hokejovému šampionátu.

Tradične budú počas podujatia sprístupnené priestory Primaciálneho paláca aj pracovňa primátora, kde bude možnosť stretnúť sa s Milanom Ftáčnikom.

Okrem toho budú môcť obyvatelia mesta získať informácie o mestskej karte alebo o blížiacich sa Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji 2011. Tie bude prezentovať aj vystavená hokejová trofej, víťazný pohár, ktorý vyhral slovenský tím na majstrovstvách sveta v roku 2002 v Göteborgu vo Švédsku.

V rámci podujatia Bratislava pre všetkých budú otvorené aj expozície múzea mesta Bratislavy aj mestskej galérie, takisto bude otvorená zoologická záhrada. V rámci víkendu otvorenej samosprávy bude možnosť zašportovať si na športoviskách STARZ-u. Pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy bude pripravený aj koncert na nádvorí paláca alebo v Zrkadlovej sieni, kde sa predstavia deti zo základných umeleckých škôl. Otvorené budú aj pracoviská mestskej knižnice a konať sa bude aj obľúbená burza kníh. Pre milovníkov histórie bude možnosť prezrieť si archeologickú pamiatku – kaplnku sv. Jakuba.

Posilnia spoje MHD

K Botanickej záhrade budú premávať pravidelné linky 1, 4, 5, 9 a 12 zo všetkých častí mesta s intervalom 4 až 5 minút na úseku medzi centrom a Karlovou Vsou. Obyvatelia budú môcť využiť aj autobusové linky číslo 28 a 29 z centra mesta. Spojenie medzi Botanickou záhradou a ZOO zabezpečí posilnená autobusová linka 32, ktorá bude jazdiť v intervale 15 minút.

Do ZOO sa občania dostanú aj mimoriadnou linkou 31 v čase od 9:00 do 19:00 na trase Trnavské mýto - Staromestská - Mlynská dolina – Cintorín Slávičie údolie. Túto linku budú zabezpečovať kĺbové autobusy. Autobusy liniek 31 a 39 budú jazdiť na úseku Trnavské mýto – Zochova – ZOO – Cintorín Slávičie údolie v intervale 5 až 6 minút. Z centra bude možné použiť aj linky 30 a 37, ktoré pôjdu v intervale 10 minút.

Na Hrad Devín budú premávať linky 28 a 29 od Nového mosta v 15-minútovom intervale v čase od 10:00 do 20:00. Na Železnú studienku pôjde od soboty 16. apríla linka 43 v 15-minútových intervaloch. Vybrané spoje tejto linky budú mať konečnú až na Kačíne. Na Partizánsku lúku sa obyvatelia dostanú aj trolejbusmi liniek 209, 211 a 212. Doprava na viacerých linkách MHD bude počas víkendu Bratislavy pre všetkých zabezpečené kĺbovými vozidlami.

Po oba víkendové dni v čase od 10:00 do 18:00 budú jazdiť historické električky po trase Námestie Ľ. Štúra – Šafárikovo námestie – Obchodná – Vazovova – Špitálska – Námestie Ľ. Štúra. Historický trolejbus pôjde po trase Autobusová stanica Mlynské nivy – Kollárovo námestie – Hodžovo námestie – Palisády – Mudroňova – Búdkova.

Pre deti sú pripravené podujatia ako napríklad sobotné Námestie detí, v nedeľu je pre ne vyhradené mestské divadlo zo sériou divadelných rozprávok. V nedeľu je pre návštevníkov pripravená aj slávnostná bohoslužba za Bratislavu a Bratislavčanov v Katedrále sv. Martina.

Hlavné mesto pripravuje aj sprievodné podujatia v spolupráci s inými partnermi ako možnosť vyhliadkovej plavby loďou po Dunaji, či odviezť sa lanovkou zo Železnej studienky na Kamzík alebo zúčastniť sa série koncertov chorálových zborov Slovakia Cantat.

Cieľom podujatia je, aby Bratislavčania vnímali svoje mesto nielen cez magistrát a mestské zastupiteľstvo alebo mestské časti, ale aj cez mestskú galériu, múzeum, knižnicu, zoologickú záhradu či mestský lesopark. Vlani navštívilo jednotlivé podujatia a zapojené inštitúcie okolo 127-tisíc návštevníkov nielen z Bratislavy, ale takmer zo všetkých kútov Slovenska a z blízkeho zahraničia.

BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY)

Pozrite si ako to vyzeralo v minulosti tu.

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 15 Apríl 2011 11:05
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie