Bratislava | mesto Tlačiť
Image Bratislava je hlavné mesto Slovenskej republiky. Na území mesta Bratislava sa nachádzajú pamiatky starovekých kultúr Keltov a Rimanov. V 9. storočí bola Bratislava významným centrom Veľkomoravskej ríše. V rokoch 1536 - 1783 bola hlavným mestom Uhorského kráľovstva a korunovačným sídlom. V Bratislave sa nachádza sa 264 kultúrnych pamiatok a 7 národných kultúrnych pamiatok.
Medzi najpríťažlivejšie časti patrí urbanistická štruktúra historickej Bratislavy, podhradie, bývalé historické predmestia, historické jadrá pridružených obcí a miest. K najvýznamnejším pamiatkam Bratislavy patrí:
 
Bratislavský hrad - prezentuje expozíciu Klenoty dávnej minulosti Slovenska a zbierky z numizmatiky, histórie, dejín umenia, etnografie, vedy a školstva Slovenského národného múzea. Jedinečná je i zbierka (taktiež SNM) hudobných nástrojov, záznamov hudobných diel, fotografií zachytávajúcich život hudobných osobností a korešpondencie, v depozitách sú vzácne nototlače. V budove Bratislavského hradu sa nachádza i Slovenská hokejová sieň slávy.

Dom u dobrého pastiera, Židovská ulica - postavený v rokokovom štýle sa pýši expozíciou historických hodín Mestského múzea.

Zsigrayova kúria, Židovská ulica - od roku 1994 je tu umiestnená stála expozícia židovskej kultúry a histórie na Slovensku (expozícia Slovenského národného múzea).

Dóm sv. Martina - bol postavený v 14. - 15. storočí ako trojloďový gotický kostol. Svoj veľký význam získal vďaka korunováciam, ktoré sa tu konali v rokoch 1563 - 1830. Medzi vzácnosti, ktorými sa môže popýšiť patria nesporne gotická bronzová krstiteľnica, olovená socha sv. Martina od sochára G. R. Donnera a neskororenesančná plastika Piety na bočnom oltári.

Kostol klarisiek - slúži na koncerty, výstavy. Jeho veža patrí medzi vrchol gotickej architektúry v meste.

Kostol sv. Štefana - kapucínsky kostol - jednoduchá architektúra.

Michalská brána, Michalská ulica - najstarším zachovaným mostom je kamenný Michalský most postavený v roku 1727. Nahradil tak drevený most, ktorý sa klenul pred Michalskou bránou nad vodnou priekopou pri mestských hradbách. Expozíciu zbraní a mestského opevnenia nájdete v Michalskej veži.

Mirbachov palác - slúži na usporiadavanie príležitostných koncertov a výstav a je súčasne aj sídlom Galérie mesta Bratislavy.

Františkánsky kostol - parí k najstarším sakrálnym stavbám v Bratislave. Pôvodne gotický, neskôr bol renesančne a barokovo upravený. V stredoveku v ňom volili richtára a v roku 1526 v ňom Uhorský snem zvolil Fredinanda Habsburského za uhorského kráľa.

Kostol uršulínok, Uršulínska ulica - neskororenesančná architektúra. Pôvodne patril slovenským a maďarským evanielikom. Neskôr ho získali uršulínky.

Primaciálny palác, Primaciálne námestie - nachádza sa tu jedna z najvzácnejších zbierok Mestského múzea - kolekcia gobelínov, utkaných v kráľovskej anglickej manufaktúre v Londýne v prvej polovici 17. storočia. Zbierka predstavuje lásku antických hrdinov Leandra a kňažky Héro. Zaujímavosťou je, že táto kolekcia 6 gobelínov bola náhodne objavená pri rekonštrukcii paláca v roku 1903 vo výklenku steny za tapetami.

Stará radnica, Hlavné námestie - prezentuje expozíciu dejín mesta a feudálnej justície.

Múzeum J. N. Hummela, Klobúčnicka ulica - prezentuje hudobnú expozíciu zo života a tvorby Jána Nepomuka Hummela v jeho rodnom dome.

Esterházyho palác, Panská ulica, Hlavné námestie - prezentuje zbierky Slovenskej národnej galérie.

Pálffyho palác, Ventúrska ulica, Panská ulica - V prvom roku svojho turné tu ňom koncertoval  W. A. Mozart.

Slovenské národné divadlo, Hviezdoslavovo námestie -V historickej budove postavenej v štýle neoklasicizmu v rokoch 1884 - 86 podľa architektov Hermanna Helmera Ferdinanda Fellnera uvádzajú svoje predstavenia Opera a Balet SND. Činohra SND od roku 1955 uvádza svoje predstvenie v Divadle P.O.Hviezdoslava a od roku 1962 aj na Malej scéne SND. Vznik Slovenského národného divadla sa datuje rokom 1920.

Kostol sv. Alžbety známy pod názvom Modrý kostolík, Bezručova ulica - postavený v štýle secesnej architektúry.

Grassalkovichov palác, dnes Prezidentský palác, Hodžovo námestie - sídlo prezidenta.
hrad

Za návštevu určite stojí tiež hrad Devín, Academia Istropolitana, budovy Evanjelického lýcea, Konkatedrála sv. Martina, rímsko-germánska usadlosť z 3. st. Villa Rustica a Slavín, ako aj vzácne mauzóleum s hrobkou židovského rabína Chatama Sofera.
 

Viac info: www.bratislava.sk, www.bratislavacity.sk

Fotky
Mapa
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 20:02