Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Bojnický oltár sa dostane na pôvodné miesto po 17 rokoch
Bojnický oltár sa dostane na pôvodné miesto po 17 rokoch PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 21 Júl 2012 00:00

Bojnický oltár sa po 17 rokoch vracia na svoje pôvodné miesto. Momentálne ho môžu návštevníci Bojnického zámku obdivovať v päťhrannej veži, tú však v blízkom čase čaká rekonštrukcia. 

„Dočasne bol umiestnený v päťhrannej veži, jeho pôvodné miesto je v kaplnke, takže teraz pri rekonštrukcii veže bude prvou vecou presťahovanie oltára do kaplnky,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Slovenského národného múzea - Múzea Bojnice Ján Papco. 

Oltár tvoria tabuľové maľby, ktoré zobrazujú Pannu Máriu s malým Ježiškom, svätcov aj Krista. Predpokladá sa, že je dielom talianskeho maliara Narda di Cione z polovice 14. storočia. 

Oltár bude mať na svojom pôvodnom mieste zabezpečené všetky technické podmienky, ktoré tu doteraz chýbali. 
„Vytvorí sa tu sklenený trezor, ktorý bude mať samostatnú klimatizáciu, a tak tam budú všetky bezpečnostné aj klimatické podmienky, aby tam mohol byť,“ informoval Papco. 

Kedy sa však oltár presťahuje, nie je ešte jasné. Závisí to od začiatku rekonštrukcie päťhrannej veže, čo podľa riaditeľa môže byť o deň, týždeň, aj o mesiac. Oltárne tabule boli namaľované v 50. rokoch 14. storočia. Zobrazujú okrem iného aj viacero svätcov. 

„Jedným z tých svätcov je svätý Ranier, ktorý bol patrónom Pisy, čiže predpokladá sa, že ten obraz bol síce maľovaný vo Florencii, ale pravdepodobne bol určený pre nejakého objednávatelia z Pisy. Pállfy ho kúpil niekedy v 70-tych rokoch 19. storočia a spolu s ďalšími artefaktmi ho mal na Bojnickom zámku,“informoval Papco. 
Do päťhrannej veže nainštalujú expozíciu gotických sôch a obrazov. „Bude sa na čo pozerať,“ uzavrel Papco.

TRENČÍN 21. júla (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie