Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Zrekonštruovali najväčšie námestie na Slovensku
Zrekonštruovali najväčšie námestie na Slovensku PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 15 November 2011 00:00

Obyvatelia Spišskej Novej Vsi môžu od pondelka naplno využívať zrekonštruovanú časť hlavného námestia, od parku kpt. Jána Nálepku, až po radnicu.

Primátor mesta Ján Volný v pondelok po takmer šiestich mesiacoch rekonštrukčných prác otvoril zrekonštruovanú časť námestia.


„Je to veľký projekt a je urobený tak veľkoryso, že verím, že dlhé desaťročia nebude potrebná oprava,“ uviedol primátor Spišskej Novej Vsi.

Celkové náklady na túto časť rekonštrukcie dosiahli takmer 1,655 mil. eur. Až 85 % prostriedkov získalo mesto z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, desať percent nákladov bolo spolufinancovaných zo štátneho rozpočtu a len päť percent z rozpočtu mesta.

Súčasťou rekonštrukcie bola kompletná obnova cesty, chodníka, parkovísk a autobusovej zastávky na Zimnej ulici. V parkovej časti námestia pribudli pešie a cyklistické chodníky, verejné osvetlenie, malá architektúra a v obmedzenom množstve pribudla aj nová zeleň.

V rámci rekonštrukcie bol odstránený ochranný múrik po obidvoch stranách parku. Čiastočne v pôvodnom stave ostala len fontána, keďže u tej sa robila len rekonštrukcia technologickej a stavebnej časti. V parku sú nové rozvody pre fontány na pitie a zavlažovanie. V rámci rekonštrukcie sa kompletne zrekonštruovali aj inžinierske siete.

Najväčšie námestie v Európe

Námestie v Spišskej Novej Vsi nie je len najväčším námestím na Slovensku, ale je aj najväčším svojho druhu v Európe. Aj preto bola celá rekonštrukcia námestia už v minulosti rozdelená do viacerých etáp.

Mesto už má pripravený projekt aj na obnovu poslednej etapy rekonštrukcie námestia, ktorá je ešte rozsiahlejšia ako tretia etapa, ktorú v pondelok ukončili.

„Z vlastných zdrojov je v dnešnej ekonomickej situácii takmer vylúčené, aby sa to podarilo. Verím, že nová vláda opäť uvoľní eurofondy aj pre obce a mestá,“ povedal Volný. Primátor predpokladá, že námestie by sa potom mohlo dokončiť najneskôr do dvoch či troch rokov. Náklady na poslednú etapu odhadol Ján Volný na 2,5 mil. eur.

Súčasne s obnovou hlavného námestia v Spišskej Novej Vsi mesto zrekonštruovalo aj osvetlenie na námestí v hodnote 261 432 eur, na čo získalo z eurofondov ďalších vyše 248-tisíc eur. Mesto sa na tomto projekte podieľalo piatimi percentami. V rámci tohto projektu došlo k výmene rozvodov, stĺpov aj samotných svietidiel na Zimnej ulici, vrátane výmeny svietidiel v okolí Reduty. Počas rekonštrukcie námestia mesto z vlastných prostriedkov vo výške 25-tisíc eur zafinancovalo elektrické rozvody pre Spišský trh.
 

SPIŠSKÁ NOVÁ VES 15. novembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 19 November 2011 19:37