Vysoké Tatry | turistické trasy PDF Tlačiť E-mail
Sú najkrajším národným park na území Slovenska. Vysoké Tatry boli vyhlásené ako prvý Národný park v roku 1948 a zahŕňajú Belianske a Západné Tatry. Svojou dĺžkou 55 km patrí medzi najmenšie veľhory v Európe. Národný park Vysoké Tatry má výmeru 73 800 ha a z toho ochranné pásmo má 30 703 ha.
Zasahuje do okresov Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Tvrdošín. Takmer 2/3 územia národného parku pokrývajú lesy, prevažne smrekové a jedľovo-smrekové. Dominantnou drevinou je smrek obyčajný, výrazný je aj výskyt borovice lesnej a limbovej, smrekovca opadavého a kosodreviny. Menšie zastúpenie majú listnaté lesy - bučiny a javoriny, ktoré sa vyskytujú najmä v Belianskych Tatrách. Vysoké Tatry sú žulové, v Západných Tatrách prevládajú kryštalické bridlice a Belianske Tatry sú vápencové. V ľadovcových kotloch vznikli jazerá - plesá, ktorých je 110. Najhlbšie z nich, Veľké Hincovo pleso má 54m. Z mnohých vodopádov je najväčším Kmeťov, 80m. Na území Vysokých Tatier sa nachádza aj mnoho krasových útvarov. Jedinou sprístupnenou jaskyňou je Belianska jaskyňa (dlhá 1750m) s kvapľovou výzdobou. Medzi ďalšie veľké, ale nesprístupnené jaskyne patrí jaskyňa Javorina a Brestovská jaskyňa. Najvyšším vrcholom Vysokých Tatier i celých Karpát je Gerlachovský štít, 2655m a Národným vrchom Slovenska je Kriváň, 2495 m. V Národnom parku Vysoké Tatry rastie 1400 druhov rastlín. Medzi najcennejšie patrí alchemilka modrooká a očianka bezosťovská. Zo živočíchov sú najatraktívnejšími kamzík, orol skalný a svišť. Z pohľadu cestovného ruchu sú Vysoké Tatry najhodnotnejším regiónom Slovenska s najlepšie vybudovanou materiálno-technickou základňou. Sú najvyhľadávanejším strediskom zjazdového a bežeckého lyžovania, turistiky a celoročnej rekreácie. Nachádza sa tu aj niekoľko klimatických kúpeľov. Medzi najznámejšie strediská cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách patrí Štrbské Pleso, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica.

Na Rysy (2499 m)

Trasa: Štrbské Pleso-Chata pod Rysmi-Rysy-Popradské pleso-Štrbské Pleso
Poloha: Vysoké Tatry-západná časť
Čas: 4,5 hod.-výstup, 4 hod.-zostup
Prevýšenie: 1 250 m
Náročnosť: Náročná celodenná vysokohorská túra.

Najnamáhavejší úsek, ktorý je súčasťou výstupu i zostupu, je na skalnom prahu pod Chatou pod Rysmi zabezpečený fixnými reťazami. Základná trasa: Začiatok túry je na úseku od osady Štrbské Pleso (1 355m) až po rázcestie nad Žabím potokom (1 620m). Tu zmeníme farbu turistického značkovania a od modrej prejdeme k červenej značke. Po kamenistom chodníku sa dostaneme k trom Žabím plesám, odkiaľ chodník rýchlo naberá výšku stúpaním po fixných reťaziach. Namáhavý výstup sa končí pri Chate pod Rysmi ( 2 250m). Prvá časť záverečného výstupu vedie do sedla Váha (2 340m), z ktorého môžeme vidieť galériu Gánku (2 461m), ktorá je popretkávaná horolezeckými cestami najvyššieho stupňa náročnosti. V sedle nás od vrcholu Rysov (2 500m) delí len krátky výstup strmými serpentínami v skalnatom teréne, ktorý už nie je veľmi náročný. Asi po 1 hod. môžeme pod nami vidieť celé Poľsko.
Fotky

Kriváň (2492 m)

Trasa: Tri studničky-Kriváň-Jamské pleso-Tri studničky
Poloha: Vysoké Tatry- západná časť
Čas: 3 hod.- výstup 3 hod.-zostup 
Prevýšenie: 1 354 m
Náročnosť: Náročná celodenná vysokohorská túra s namáhavým výstupom a zostupom.

Východiskom výstupu na Kriváň je lokalita Tri studničky (1 141m). Po zelenej značke stúpame dlhými serpentínami do prevažne zalesneného svahu vrchu Grúnik (1 576m). Pokračujeme cez kosodrevinu, potom šikmým traverzom v južnom úbocí Vyšnej Prehyby (1 982m). Krivánskym žľabom sa dostaneme k Daxnerovmu sedlu, odkiaľ prvýkrát uvidíme rameno Malého Kriváňa (2 334m). V záverečnom úseku výstupu pôjdeme najprv po skalnatom hrebeni, vyššie vystúpime do strmého juhozápadného úbocia vrcholovej pyramídy. Z Kriváňa (2 495m) vidíme celý Liptov, Západné Tatry, poľské Tatry a Nízke Tatry. Z vrcholu Kriváňa sa cestou dolu dostaneme k Jamskému plesu (1 447m), ktoré je ukryté v tmavom smrekovom lese.

Fotky

Cesta na Téryho chatu

Trasa: Starý Smokovec-Hrebienok-Zamkovského chata-Téryho chata-Zamkovského chata-Hrebienok-Starý Smokovec
Poloha: Vysoké Tatry
Čas: 3hod. 15min.- výstup 2hod. 45min.- zostup Prevýšenie: 1 005 m
Náročnosť: Namáhavý výstup len pre zdatných turistov.

Z centra Starého Smokovca mierne vystupujeme lesným chodníkom a pokračujeme lesom až na lúku ku konečnej stanici pozemnej lanovky na Hrebienku, prípadne sa môžeme touto lanovkou vyviezť. Odtiaľ zostupujeme lesom a ďalšími serpentínami k rázcestiu nad Studeným potokom. Pokračujeme ďalej nad vodopádmi k ďalšiemu rázcestiu nad mostom cez Studený potok, kadiaľ sa cestou cez les dostaneme k Zamkovského chate. Od rázcestia pred Zamkovského chatou pokračujeme priamo lesom na čistinku miernymi serpentínami vedľa Malého Studeného potoka na horný koniec lesného pásma. Po ľavej strane vidíme Malú Studenú dolinu. Pred nami je Veľký svah, sutinové úbocie s početnými tiahlymi serpentínami. Veľký svah sa končí pri obrovskom balvane pod Žltou stenou. Cestou prídeme k Piatim Spišským plesám, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Téryho chaty (2 015m).
Fotky

Cesta na Zbojnícku chatu z Téryho chaty (1960 m)

Trasa: Téryho chata- Priečne sedlo- Zbojnícka chata
Poloha: Vysoké Tatry
Čas: 3 hod.
Náročnosť: Prechod cez sedlo je exponovaný len pre zdatných turistov.

Cesta začína po tráve a platniach k výtoku Veľkého Spišského plesa. Pokračujeme po skalách cez vodu a hneď dolu na dno doliny. Odtiaľ strmými serpentínami hore v úbocí Pfinnovej kopy. Po serpentínach a železných reťaziach vystupujeme až do Priečneho sedla (2 352m). Z Priečneho sedla je pekný výhľad na Modré pleso a Veľkú Studenú dolinu. Zostup k Zbojníckej chate (1 960m) trvá približne jeden a pol hodiny. Názov chaty pochádza od názvoslovia prírodných útvarov vo Veľkej Studenej doline (Zbojnícke plesá, Zbojnícke sedlo a Zbojnícka kopa).

Fotky

Popradské Pleso (1494 m)

Trasa: Štrbské Pleso-Popradské pleso-Symbolický cintorín-Štrbské Pleso
Poloha: Vysoké Tatry- západná časť
Čas:1,5 hod.-výstup 1,5 hod.- zostup
Prevýšenie: 270 m
Náročnosť: Náročná poldenná túra s jednoduchou orientáciou vedúca po dobrých cestách a turistických chodníkoch vhodná pre rodiny s deťmi.

Východiskom túry k Popradskému plesu je osada Štrbské Pleso (1355m). Začíname miernym stúpaním do zalesneného svahu Trigan (1 481m). Za Triganom sa nachádza rázcestie nad Popradským plesom (1 499m). Na tomto mieste sa od Tatranskej magistrály oddeľuje zeleno značkovaný turistický chodník, po ktorom sa možno dostať na tzv. zimnú cestu. Mimo zimnej sezóny je lepšie, ak zostaneme na červenej trase. Ponúka krajšie prírodné scenérie Mengusovskej doliny. Po východnom svahu Patrie (2 203m) sa pohodlne dostaneme k Chate na Popradskom plese (1 500m). Pol hodinu cesty od Popradského plesa sa nachádza Symbolický cintorín (1 525m), ktorý je pamiatkou na padlých horolezcov.

Fotky

Gerlachovský štít (2655 m)

Čas:  4 hodiny 
Prevýšenie:  989 m

Najvyšší vrch Slovenska a karpatskej sústavy s kruhovým výhľadom. Východisko od Sliezskeho domu vo Velickej doline, zostup do Batizovskej doliny, len s horským vodcom pre zdatných turistov. Výhľad na východe, severe a západe štíty Vysokých Tatier, na juhu hrebeň Nízkych Tatier.

Lomnický štít (2 632 m)

Prevýšenie: 1308 m
Známy vyhliadkový vrch, druhý najvyšší na Slovensku. Východisko z Tatranskej Lomnice lanovkou na Skalnaté pleso a následne vysutou lanovkou zo Skalnatého plesa priamo do Lomnického sedla.

Baranec(2184 m)

Čas: 4,5 hodiny
Prevýšenie:
1362 m

Východisko od Žiarskeho sedla po žltej, od začiatku Žiarskej doliny po žltej, od začiatku Račkovej doliny po zelenej. Výborný kruhový výhľad vďaka predsunutiu od hlavného hrebeňa severne na Roháče, Volovec, východne na Bystrá, Kriváň, južne na Ďumbier, hrebeň Nízkych Tatier, západne na Choč.

Ostrý Roháč (2084 m)

Čas: 4 hodiny
Prevýšenie: 1051 m

Najkrajší vrch Západných Tatier s dvojitým vrcholom. Východisko z Jamnickej doliny po modrej na hrebeň Roháčov, zo Žiarskej doliny po modrej na hrebeň, z Hút po červenej na hrebeň, zo Zverovky po žltej na červenú na hrebeni. Výhľad na hrebeň Západných Tatier, južne hrebeň Nízkych Tatier, západne Kubínska hoľa.

Vaše hodnotenia

avatar jajo
+10
 
 
Krasne su tie fotky krasne. Na tych Tatrach naozaj nieco bude, plesa, stity, vsetko tam je kurnik...Dobre ze Slovensko nelezi na nejakej prasivej rovine, to by bolo na gulku...
avatar Miro
-8
 
 
No ta a ešte si sa netrafil? O čom to tu meleš? psycho riadny si, to ani myslieť to naše krásne rozkrádané Slovensko, ešteže V,Tatry sú na pevno, inak neviem asi ich predajú a odvezú naši poprední tzv. SLOVÁCI v parlamente......to by bolo na guľku
avatar MiroJeDemeniak
+6
 
 
Miro je dementiak :D
avatar hanka prodanova
+5
 
 
Velmi pekne fotky.Najkraisia kraina je Slovensko.
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 25 September 2009 20:14