Aquaparky

Slovenske aquaparkyAquaparky na Slovensku sú napájané termálnou vodou, čo im umožňuje celoročnú prevádzku, sú moderne vybavené a nájdete tu množstvo atrakcií od tobogánov, šmykľaviek, cez vírivky až po perfektne vybavené vodné vitálne či wellness svety. Viac info...

Jazerá a priehrady

priehrady a jazera slovenskaSlovenské jazerá a priehrady ponúkajú oddych najmä v horúcich letných mesiacoch. Populárne sú jazerá v okolí Bratislavy a na juhu Slovenska, ktoré vďaka štrkovému podložiu majú krásnu číru vodu. Priehrady na  slovenských riekach poskytujú dobré rekreačné zázemie a veľa možnosti na kúpanie a vodné športy. Viac info...

Termálne kúpaliská

slovenske termalne kupaliskaSlovenské Termálne kúpaliská sú napichnuté na termálne pramene, ktorých má Slovensko požehnane. Termálne kúpaliska na Slovensku sa na rozdiel od aquaparkov využívajú najmä v lete. Ich voda je ochladzovaná, tak aby v tomto ročnom období bola vhodná na kúpanie. Okrem obyčajného kúpania má voda v termálnych kúpaliskách aj všakovaké liečivé účinky. Viac info...

Kúpele

Slovenske mineralne kupeleKúpele na Slovensku sú zamerané sú hlavne na choroby pohybového a obehového ústrojenstva, látkovej výmeny, dýchacích ciest, nervových a ďalších ochorení. Veľmi dobré výsledky dosahujú Slovenské kúpele v liečbe poúrazových stavov, najmä v dôsledku autohavárií. Kúpele okrem liečby chorôb a poúrazových stavov ponúkajú aj regeneračné a wellness pobyty pre širokú verejnosť. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko kúpanie správy Pod Bojnickým zámkom bude akvapark s krytou lyžiarskou zjazdovkou
Pod Bojnickým zámkom bude akvapark s krytou lyžiarskou zjazdovkou PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 12 Jún 2011 00:00

Priamo pod Bojnickým zámkom, v atraktívnych priestoroch súčasného termálneho kúpaliska Čajka, v najbližších rokoch vyrastie moderný akvapark s rôznymi atrakciami a celoročným využitím. Najsmelším cieľom je popri kúpaliskách vybudovať aj krytú lyžiarsku zjazdovku s umelým snehom, prvú na Slovensku, prezrádza zámery Slavomír Eliaš, riaditeľ Kúpeľov Bojnice, pod ktoré patrí aj kúpalisko Čajka.
V prvej etape začali s výstavbou dvoch nerezových bazénov. V týchto dňoch už bazény dokončujú, upravujú okolie. Prvých návštevníkov by mali privítať už koncom budúceho týždňa, keď na Čajke otvoria turistickú sezónu. K dispozícii stále bude aj pôvodný 50-metrový bazén, kde už napustili vodu a každý deň čistia jeho dno.
Nové bazény neskôr doplnia rôznymi atrakciami, toboganom, protiprúdom a prekryjú ich presklenou kupolou s priemerom 90 metrov, vysvetľuje podrobnosti Eliaš. Investícia v prvej etape predstavuje 1,6 milióna eur. Celý tento veľkolepý projekt vybudovania akvaparku a turistického centra si však vyžiada investičné náklady 120 miliónov eur. Podmienkou, podľa slov riaditeľa, je však dostatok termálnej vody. Tá sa v tejto oblasti využíva aj na iné, ako liečebné či rekreačné účely. Uvažujú preto aj nad novým vrtom, z ktorého by mohli čerpať termálnu vodu z väčšej hĺbky.
Eliaš si uvedomuje, že získať dostatok finančných prostriedkov na tento projekt nebude jednoduché. Myslí si, že by si zaslúžil zo strany štátu rovnakú podporu a ekonomické stimuly, aké dostávajú zahraniční investori. Pritom je jednoznačné, že turizmus je istou perspektívou Bojníc. Už v súčasnosti totiž patria medzi turisticky najnavštevovanejšie miesta na Slovensku. Pritom vybudované objekty zostanú natrvalo na tom istom mieste. Priemyselné haly a celú výrobu možno kedykoľvek presťahovať do iných krajín, čo sa občas stáva, ak to prestane byť pre investora výhodné, konštatuje Eliaš. Zdôraznil, že realizácia uvedeného projektu prinesie aj nezanedbateľné zvýšenie zamestnanosti. Predpokladá, že by tam mohlo vzniknúť približne 1500 nových pracovných miest.

 

Čoraz väčšia návštevnosť domácich aj zahraničných

 

Kúpele Bojnice navštevuje čoraz viac domácich i zahraničných hostí. Vlani prišlo do Bojníc približne 20.000 klientov a v tomto roku by ich, podľa slov riaditeľa kúpeľov Slavomíra Eliaša, malo byť ešte viac.
      Hoci kúpeľníctvo na Slovensku nie je aj následkom svetovej hospodárskej krízy na tom ekonomicky najlepšie, v Bojniciach sa vlani i predvlani podarilo udržať klientov, čo sa prejavilo aj v pomerne dobrých ekonomických výsledkoch. Vlani dosiahli kúpele zisk vo výške takmer 1,3 milióna eur, konštatoval Eliaš. Je to výsledkom rozsiahlej investičnej činnosti a modernizácii liečebných domov a ubytovacích zariadení. Za posledných 10 rokov sa viac ako dvojnásobne zvýšila kapacita kúpeľov, na súčasných 900 lôžok. Všetky kapacity vyhovujú aj najnáročnejším kúpeľným hosťom.
      Kým pred niekoľkými rokmi podstatná časť hostí prichádzala z Nemecka a Rakúska, v poslednom období medzi zahraničnými klientmi začínajú prevažovať návštevníci z Ruska a Ukrajiny. Potešiteľné je, že rastie počet samoplatcov zo Slovenska. V tomto roku predpokladajú, že až 75 % klientely bude slovenskej. Mení sa aj dĺžka pobytu. V minulosti najviac pacientov pobudlo v kúpeľoch tri až štyri týždne. V súčasnosti už prevládajú týždňové pobyty. Ľudia do kúpeľov prichádzajú už viac za prevenciou, oddychom, rehabilitáciou, či liečebnou rekreáciou.
      V Bojniciach, vďaka termálnej hydrouhličitanovo-síranovej a vápenato-horečnatej vode, dlhodobo úspešne liečia choroby pohybového aparátu, reumatické choroby, stavy po úrazoch a ortopedických operáciách, ale aj po cievnych mozgových príhodách a tiež degeneratívne choroby chrbtice a kĺbov. Vlani pribudli dve nové indikácie, urologická a gynekologická, informovala vedúca lekárka Mária Slezáková. Podľa nej je pre pacientov výhodné, že popri liečbe týchto chorôb si môžu preliečiť aj chrbticu a celý pohybový aparát.

 

Bojnice 12. júna (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.