Slovensko rôzne správy Unikátne pivničky na zemiaky sprístupnia turistom
Unikátne pivničky na zemiaky sprístupnia turistom PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 16 Jún 2012 00:00

Obec Liptovská Teplička chce sprístupniť jednu zo svojich zaujímavostí, ktorou sú pivnice na zemiaky, širokej verejnosti. Pivničky sú raritou nielen v regióne, ale i v rámci celého Slovenska. Miestni hovoria, že ide o európsky unikát. Hoci pivničky budia záujem návštevníkov obce, len výnimočne majú turisti možnosť nazrieť do ich vnútra. 

Aj to len vtedy, ak im ich ukáže majiteľ. Niekoľko opustených pivničiek sa preto rozhodla obec zrekonštruovať a sprístupniť ich širokej verejnosti. 

„Chceme využiť tieto pivničky na reprezentačné účely,“ uviedol pre SITA starosta obce Slavomír Kopáč. Prvé upravené pivničky by chcela obec sprístupniť ešte pred folklórnymi slávnosťami v obci, ktoré budú 4. a 5. augusta. S úpravou majú pomôcť obci miestni folkloristi.

Vyhĺbené sú v mončičke

Všetky pivničky sa nachádzajú v jednej lokalite pri cintoríne pod vrchom Turnička. Pivničky sú špecifické tým, že sú vyhĺbené kolmo do zeme v pôde, ktorú miestni nazývajú „mončička“. 

„Je to vápencovo-ílovitá pôda, ktorá celoročne udržiava teplotu v rozpätí od troch do piatich stupňov Celzia,“ uviedol starosta. 

Pivničky majú tvar hrušky, ktoré sa smerom nahor zužujú. Sú hlboké dva a pol až tri metre. Podľa miestnych vojde do jednej pivničky aj približne 30 vriec zemiakov, ale do niektorých vojde aj 60 vriec. Niektoré pivničky majú vyhĺbený aj osobitný priestor pre zeleninu.

Nad jamou je strieška z guľatiny, na ktorej je vrstva hliny pokrytá mačinou. Striešku, ktorá má mierny spád, podopierajú malé dvierka vsadené do stĺpikov. 

Musia sa zamykať

V minulosti sa pivničky nezamykali, dnes je už každá využívaná pivnička uzamknutá. 
Zaujímavosťou je, že pivničky sa dedia z generácie na generáciu. 

Pivničky využívali naši starí rodičia, využívame ich aj my a predpokladám, že sa budú ešte dlho využívať, keďže vďaka vhodným podmienkam v nich uskladnené zemiaky vydržia od septembra až do júna ďalšieho roku,“ dodal starosta. Prvá písomná zmienka o obci Liptovská Teplička je z roku 1 634. 

Podľa niektorých pivničky sú rovnako staré ako obec. Pod Turničkou sa nachádza vyše 200 pivníc. 
Tajomstvo pivničiek je podľa starostu práve v špecifickej pôde, ktorá udržuje stabilnú teplotu v lete i v zime.

POPRAD 16. júna (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.