Slovensko Slovensko regióny Turiec | región
Turiec | región PDF Tlačiť E-mail
Región Turiec sa nachádza v Žilinskom kraji. Tvoria ho okresy Martin a Turčianske Teplice. Zo severu susedí s Oravou, z východu s Liptovom, z juhu ho ohraničuje Ponitrie a zo západu Horné Považie.


Prečo navštíviť Turiec?

  1. Lyžovačka na Martinských holiach
  2. Výstup na Ostrú a Tlstú vo Veľkej Fatre
  3. Kúpele s aquaparkom v Turčianskych Tepliciach

Centrá turistického ruchu

Turiec sa rozprestiera v Turčianskej kotline medzi pohoriami Veľká a Malá Fatra, ktorých územie je vyhlásené za národný park. Región Turca má ideálne podmienky na rozvoj turistického ruchu nielen kvôli krásnym horám a dolinám, ktoré poskytujú rozmanité možnosti na horskú turistiku a cykloturistiku. Nájdete tu moderné lyžiarske strediská, kúpele, aquapark aj historické pamiatky.

Prirodzeným a najvýznamnejším centrom Turca je Martin. Okrem historického centra môžete navštíviť aj neďaleký skanzen – Múzeum slovenskej dediny. Na hrebeni Malej Fatry, tesne nad Martinom nájdete známe lyžiarske stredisko Martinské hole s modernou šesťsedačkovou lanovkou a výbornými snehovými podmienkami.

Na opačnej strane od Martina, vo Veľkej Fatre leží ďalšie nižšie položené skicentrum – Jasenská Dolina.

V poslednom období na známosti získava stredisko Valča, ktoré je systematicky rozvíjané ako rezort s celoročnou prevádzkou. Nová štvorsedačková lanovka, nové penzióny a hotely, či golfové odpalisko robí z Valče stredisko, ktoré je obľúbené nielen v zime ale aj v lete.

Známa je tiež historická obec Blatnica, ktorá je obľúbeným východiskom na túry do Veľkej Fatry, či susedné Mošovce so svojím kaštieľom a termálnym kúpaliskom.

Na juhu Turca sa nachádza okresné mesto Turčianske Teplice, ktoré je známe nielen pre svoje kúpele, ale aj pre novo vybudovaný aquapark v centre mesta.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:16