Slovensko Turistika správy Túra na Zobor je v Nitre populárna
Túra na Zobor je v Nitre populárna PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 14 Apríl 2009 17:36
Stovky Nitranov využili dnešný slnečný sviatočný deň na turistický výstup na Zobor. Nenáročnú túru absolvovali rodiny s deťmi, skupiny mladých i starší ľudia. "Veľkonočné tradície veľmi nedodržiavame. Šibačku ani polievačku nemusíme, radšej využijeme voľný deň na výlet do prírody. V takomto počasí je škoda zostať doma," uviedla rodina Zaujecová z Nitry. Počas odpočinku na Pyramíde pod vrcholom Zobora ľudia pozorovali aj niekoľko desiatok vetroňov, ktoré im krúžili nad hlavami.

Zoborský náučný chodník je určený zdatnejším i menej zdatným turistom. Kratšia, približne polhodinová trasa, vedie od Liečebného ústavu Zobor na Pyramídu. Stredne náročná, zhruba štvorhodinová trasa so štrnástimi zastávkami, končí na 617 metrov vysokej Žibrici nad obcou Dolné Štitáre.

Na vrchole tohto vápencového vrchu sa nachádzajú zreteľné zvyšky ochranného valu hradiska z doby halštatskej. V prírodnej rezervácii Žibrica rastie vzácny, v júni kvitnúci hrachor benátsky. Je to rastlina, ktorá na území Slovenska rastie len v Zoborských vrchoch. Náučný chodník je vybudovaný v najjužnejšej časti CHKO Ponitrie. Jednou z najhodnotnejších prírodných lokalít Zoborských vrchov je národná prírodná rezervácia Zoborská lesostep, ktorá sa vyznačuje výskytom pozoruhodných rastlín a živočíchov. Začiatkom jari sú lúky posiate kosatcom nízkym, rozkvitajú višne mahalebkové. Zo vzácnych živočíchov tu svoj domov našli modlivka zelená, sága stepná alebo jašterica zelená. Súčasťou lesostepi je Svoradova jaskyňa, vápencové bralá a škrapové pole.
V lesoch pod vrcholom 587 metrov vysokého Zobora sa nachádzajú zvyšky mohutného systému valov refugiálneho hradiska v dĺžke takmer tri kilometre. V podcelku Zobor pohoria Tríbeč sa koncentruje výskyt teplomilných druhov rastlín, ktoré práve v Zoborských vrchoch našli svoje najsevernejšie miesta výskytu. Jedným z najvýznamnejších druhov je peniažtek slovenský, ktorý je endemitom Zobora a Slovenského krasu, nikde inde na svete nerastie.

Nitra 13. apríla (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 14 Apríl 2009 17:41