Aquaparky

Slovenske aquaparkyAquaparky na Slovensku sú napájané termálnou vodou, čo im umožňuje celoročnú prevádzku, sú moderne vybavené a nájdete tu množstvo atrakcií od tobogánov, šmykľaviek, cez vírivky až po perfektne vybavené vodné vitálne či wellness svety. Viac info...

Jazerá a priehrady

priehrady a jazera slovenskaSlovenské jazerá a priehrady ponúkajú oddych najmä v horúcich letných mesiacoch. Populárne sú jazerá v okolí Bratislavy a na juhu Slovenska, ktoré vďaka štrkovému podložiu majú krásnu číru vodu. Priehrady na  slovenských riekach poskytujú dobré rekreačné zázemie a veľa možnosti na kúpanie a vodné športy. Viac info...

Termálne kúpaliská

slovenske termalne kupaliskaSlovenské Termálne kúpaliská sú napichnuté na termálne pramene, ktorých má Slovensko požehnane. Termálne kúpaliska na Slovensku sa na rozdiel od aquaparkov využívajú najmä v lete. Ich voda je ochladzovaná, tak aby v tomto ročnom období bola vhodná na kúpanie. Okrem obyčajného kúpania má voda v termálnych kúpaliskách aj všakovaké liečivé účinky. Viac info...

Kúpele

Slovenske mineralne kupeleKúpele na Slovensku sú zamerané sú hlavne na choroby pohybového a obehového ústrojenstva, látkovej výmeny, dýchacích ciest, nervových a ďalších ochorení. Veľmi dobré výsledky dosahujú Slovenské kúpele v liečbe poúrazových stavov, najmä v dôsledku autohavárií. Kúpele okrem liečby chorôb a poúrazových stavov ponúkajú aj regeneračné a wellness pobyty pre širokú verejnosť. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko kúpanie správy Termálne kúpaliská na Spiši privítajú leto s novinkami
Termálne kúpaliská na Spiši privítajú leto s novinkami PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 21 Jún 2009 18:09
Termálne kúpaliská na Spiši pripravili na letné mesiace viacero noviniek, ktorými chcú osloviť najmä rodiny s deťmi. K najznámejším v regióne patria AquaCity v Poprade, Thermal park vo Vrbove v okrese Kežmarok a Kúpele Vyšné Ružbachy v okrese Stará Ľubovňa, kde dnes popoludní otvoria letnú sezónu. Návštevníkov čaká nová slnečná pláž pri jazierku Kráter, ktoré budú prísne kontrolovať, aby zamedzili kúpaniu a poškodzovaniu tohto chráneného prírodného útvaru. Rezort vo Vyšných Ružbachoch pripravil aj vodné atrakcie, tvorivé dielne, súťaže a víkendové programy s vystúpeniami folklórnych, hudobných a tanečných skupín či ľudových hudieb. Nebudú chýbať ani letné filmové predstavenia v amfiteátri pod Bielym domom.

Po viac ako troch desaťročiach prevádzky prešiel rozsiahlou prestavbou areál termálneho kúpaliska vo Vrbove, známeho liečivými účinkami tamojšej vody najmä na kožné a pohybové ochorenia. Spoločnosť investovala do rozšírenia a skvalitnenia služieb 4,947 milióna eur (150 mil. Sk). Termálne kúpalisko je otvorené celoročne, letnú sezónu s novými priestormi oficiálne otvoria 1. júla. Návštevníci budú mať k dispozícii 11 bazénov pre deti i dospelých. V rámci prestavby pribudli nová čistiareň odpadových vôd, sociálne zariadenia v severnej časti kúpaliska, nový vstup od obce Vrbov, možnosti rýchleho občerstvenia, terénne a parkové úpravy a tiež mostík ponad spojovací bazén. Od júla bude mať areál dve zóny, letnú a termálnu s odstupňovanými cenami. Okrem celodenných lístkov budú k dispozícii aj časové so vstupom na štyri alebo dve a pol hodiny.

Poprad 19. júna (TASR)

Vaše hodnotenia

avatar Jaroslav Budzak
0
 
 
Oplotenie kúpeľov Vyšné Ružbachy spustilo vlnu nespokojnosti. Plot a vstupné do areálu sú tŕňom v oku všetkým, ktorí vyhľadávali areál najmä na letné prechádzky. Po novom totiž musia zaplatiť vstupné v čase od 9. do 19. hodiny, ako keby išli na bazén. Navyše „vojna“ sa rozpútala aj medzi vedením kúpeľov a podnikateľom Jozefom Vilčekom, ktorého inkriminovaný plot oddelil od zákazníkov, ktorí pravidelne v lete využívali jeho bufetové služby. Rozhodol sa protestne držať hladovku.
Ďalšími nespokojnými sú domáci. Tí si myslia, že starosta mal zakročiť, kým bol ešte čas. Vyjadrili to aj v neformálnom „referende“ nápismi na stenách miestnych budov a autobusovej zastávke. Starosta Dezider Killár k celej kauze reagoval stručne: „Má to v rukách polícia.“ Napätie teda v Ružbachoch vrcholí a podnikateľ Jozef Vilček, ktorý protestnú hladovku po 5-tich dňoch vzdal, už celý incident rieši s právnikom. „Nikdy som si nemyslel, žeby sa také niečo mohlo stať. Som tu už osemnásť rokov, no toto je teror. Tvrdia, že som sa zahradil sám. No ja som len neopustil svoj pozemok,“ hovorí majiteľ známeho bufetu Vilko. A ukázal aj vyjadrenie právnika Kúpeľov Vyšné Ružbachy, v ktorom sa píše o tom, že prístupová parcela ku kúpalisku, a teda aj jeho stánku s občerstvením bola obcou predaná už v roku 2000. „To som sa dozvedel až teraz. Ale aj tak mi ten proces predaja nie je úplne jasný. Na Slovensku je možné hocičo. Veď všetko mi dali vedieť tri dni predtým, ako ma zahradili,“ dodáva. „Obec žiadnu cestu nepredala, všetko sa udialo v prvej várke privatizácie. Neskôr sa uskutočnili niektoré výmeny pozemkov,“ reagoval starosta na margo prístupovej parcely podnikateľovi.
Počas našej návštevy sme „za plotom“ registrovali aj množstvo nespokojných domácich, či dokonca cudzích. „Nechcela som veriť vlastným očiam, čo to tu vyviedli,“ nechala sa počuť návštevníčka z neďalekého Prešova, ktorá zjavne nešla využívať služby kúpaliska a so svojím manželom a dvoma malými deťmi prišli do Vyšných Ružbách iba relaxovať v prírode. Náhodne okoloidúci pán rovnako hromžil: „Už keď máme plot, tak treba doviesť aj nejaké opice, medvede a budeme to tu mať ako v ZOO“.
avatar ada frankova
+2
 
 
ravertínový „Kráter“ Vyšné Ružbachy je jedinečná prírodná pamiatka s piatym stupňom územnej ochrany.
Tak v tomto prípade tu bol porušený zákon o ochrane prírody a krajiny podľa § 15 ods. 1 písm. g) na území, na ktorom platí piaty a štvrtý stupeň ochrany je zakázané oplocovať pozemok.

Kráter Vyšne Ružbachy je štátna prírodná pamiatka , ako vieme na Slovensku
neexistujú súkromné prírodné pamiatky aj keď sa nachádzajú na súkromných pozemkoch. Majitelia nemali právo ohradiť to, čo im nepatrí a vyberať za to poplatok a týmto činom vlastne porušili zákon Slovenskej republiky.

Taktiež § 1 hore citovaného zákona hovorí o zachovaní charakteristického vzhľadu krajiny, ktorý toto oplotenie poškodzuje a týmto dochádza narúšaniu jednotlivých krajinných štruktúr, ich pôsobenia v krajine , ako aj celkového krajinného obrazu lokality.

Majitelia Kúpeľov Vyšné Ružbachy zahradzujú a privlastňujú si to čo im nepatrí : príroda, pramene a unikátny Kráter, dary prírody, ktorá patrí bez rozdielu všetkým.

Dary zeme sú darmi pre človeka, ktorý nemá právo si ich privlastňovať, ale má sa o nich starať zveľaďovať, aby slúžili ďalším generáciám.
Prihláste sa pre pridanie názoru.