Slovensko Slovensko regióny Spiš | región
Spiš | región PDF Tlačiť E-mail
Región Spiš sa nachádza v Prešovskom kraji na severe Slovenska. Tvoria ho okresy Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica. Na severe hraničí s Poľskom, zo západu susedí s regiónom Vysoké Tatry, na východe so Šarišom a na juhu s Košickým (Abovským) a Gemerským regiónom.


Geografia

Sever Spiša lemuje pohorie Vysokých Tatier, ktoré prechádza cez Belianske Tatry do jedinečnej scenérie Pienin riekou Dunajec s najvyšším vrchom Vysoké Skalky 1050 m n. m.. Východ uzatvára Levočské pohorie. Na juhu je Spiš ohraničený Spišsko-gemerským Rudohorím a Slovenským rajom. Cez región pretekajú rieky Poprad a Hornád.

Prečo navštíviť región Spiš?

  1. Mesto Levoča
  2. Spišský hrad so Spišskou Kapitulou
  3. Rebríkové túry v Slovenskom raji
  4. Túra na Tri Korunky v Pieninách
  5. Splav Dunajca

Centrá turistického ruchu

K najnavštevovanejším mestám na Spiši patrí Levoča, ktorej historické centrum je zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Súčasťou rovnakého zoznamu sú aj neďaleký monumentálny Spišský hrad so Spišskou Kapitulou.

V bezprostrednej blízkosti národného parku Pieniny sa nachádza obec Červený kláštor a obce so zachovalou ľudovou architektúrou Osturňa, Jezersko, Malá Franková či mesto Spišská Stará Ves s možnosťou ubytovania, ktoré vám poslúžia ako východiskové strediská na celodenné výlety do širšieho okolia.

Na juhu Spiša nájdete národný park Slovenský raj, ktorý môžete objavovať z Čingova, ktorý je ideálnym východiskovým bodom na túry v Slovenskom Raji.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:13