Slovensko rôzne správy Skalica chce byť viac ako Trdelník
Skalica chce byť viac ako Trdelník PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 19 Apríl 2009 08:34
Na unikátny trdelník, plavby po vodnom diele Baťov kanál, cyklotrasy a tiež na Jurkovičov Dom kultúry, románsku rotundu a ďalšie obnovené pamiatky v historickom centre chce aj v tejto turistickej sezóne zlákať návštevníkov mesto Skalica. Za svoje motto si vybrala Mesto, kde to žije a snaží sa ho naplniť radom atraktívnych kultúrnych a spoločenských podujatí, naplánovaných na nasledujúce mesiace. Cieľom je oživiť turistický ruch a v rámci toho usporiadala skalická radnica dvojdňovú infocestu pre zástupcov slovenských, českých a poľských cestovných kancelárií. Dali jej názov Slobodné kráľovské mesto Skalica, neobjavená destinácia cestovného ruchu.
Zámer je tento prívlastok zmeniť čo najskôr na jeho opozitum. Slabou stránkou skalického cestovného ruchu podľa slov riaditeľky Turistickej informačnej kancelárie (TIK) Petry Hránkovej je, že turisti, hoci prídu, sa v Skalici nezdržia na dlhšie. "Poldeň, či deň, s tým bojujeme," dodala. Na úvod infocesty, vo štvrtok 16. apríla, pripravili pracovníci TIK prehliadku pamiatkovej zóny.

Cestovkári vystúpili na vežu kostola na hlavnom skalickom námestí, odkiaľ si mohli mesto pozrieť spolu s prírodnými krásami jeho okolia. Zoznámili sa s takmer dokončeným golfovým areálom, kde je spoluinvestorom aj samospráva a navštívili aj zaujímavé skalické rybníky. Večer ich čakalo netradičné predstavenie skalickej svadby v podaní muzikantov a tanečníkov-seniorov súboru Skaličan. Organizátori pozvali hostí i účinkujúcich do bývalého františkánskeho kláštora, ktorý mesto využíva na rôznorodé kultúrne aktivity. "Skalická svadba je originálna zachovávaním tradície našich predkov, k tomu patrí aj jedinečná niekoľkoposchodová skalická svadobná torta. Takú inde nenájdete. Pečie a zdobí sa dva týždne, kým je hotová," povedala Hránková. Podľa jej slov je to práve trdelník, ktorý získal v roku 2007 ako prvý slovenský výrobok ochrannú značku Európskej únie, ktorý môže do mesta pritiahnuť najmä tuzemských návštevníkov. V Skalici "koláč s dierou" pečú na otvorenom ohni každý deň, záujemcovia sa môžu prísť priamo pozrieť do výroby. Okrem toho mu je venovaný aj Trdlofest-festival spojený k výrobou a ochutnávkou trdelníka, súťažou v jeho jedení a tiež množstvom dobrej muziky. Ten najbližší sa uskutoční 16. mája. Na dnešok majú účastníci infocesty pripravenú prechádzku do lužných lesov v okolí rieky Moravy a spoznávanie rekreačnej lokality Zlatnícka dolina.

Skalica 17. apríla (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 19 Apríl 2009 08:44
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie