Slovensko Turistika správy Sennianske rybníky budú mať náučný chodník i vyhliadkové veže
Sennianske rybníky budú mať náučný chodník i vyhliadkové veže PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 16 Máj 2010 17:43
Senianske rybníky na východe Slovenska sú známe nielen pre chov rýb, ale aj vďaka tomu, že ide o významnú ornitologickú lokalitu. Okolie rybničnej sústavy s rozlohou niekoľko tisíc hektárov, kde bolo zaznamenaných viac ako 280 druhov vtákov, sa v posledných rokoch revitalizuje aj za účelom podpory cestovného ruchu. V tejto súvislosti prinesie niekoľko noviniek aj tohtoročná turistická sezóna. Budovanie turistických trás v okolí rybničnej sústavy je súčasťou projektu Ochrana chránených vtáčích území Senné a Medzibodrožie na Slovensku, ktorý realizujú od roku 2005 spolu so svojimi partnermi Štátna ochrana prírody SR a Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko.

Projektový zámer spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie (EÚ) je zameraný aj na revitalizáciu lúk v okolí rybníkov a úpravu ich vodného režimu. "Ide o vytvorenie vhodných podmienok pre zber potravy a hniezdenie vtákov," uviedol pre TASR manažér Chráneného vtáčieho územia Senné Ján Uhrín. K tomu dopomáha systém vybudovaných stavidiel, ktoré udržujú v jarných mesiacoch v lokalitách pôvodných mokradí vodu. K existujúcim štyrom stavbám pribudnú v blízkej budúcnosti ďalšie dve, čím sa ovplyvní vodný režim územia na rozlohe viac ako 800 hektárov.

Realizátori projektu pripravujú v tomto roku pre turistov niekoľko nových atrakcií. "K existujúcej trase náučného chodníka s dĺžkou 7,5 kilometra, ktorý smeruje z Iňačoviec k národnej prírodnej rezervácii (NPR) Senianske rybníky a do obce Senné, pribudne čoskoro ďalšia sedemkilometrová vetva z NPR do obcí Blatné Remety a Blatná Polianka," informoval Uhrín. Náučný chodník smerujúci po poľných cestách a premosteniach cez pôvodné mokrade bude tematicky zameraný na ochranu prírodných podmienok územia rybníkov, jeho históriu či rybné hospodárstvo. Súčasťou projektového zámeru je aj výstavba troch pozorovacích veží pre turistov. "Chceme túto lokalitu ešte viac zatraktívniť a umožniť návštevníkom pohľad z výšky na rybničnú sústavu a okolité vlhké lúky," vysvetlil Uhrín.

V lokalite Senianskych rybníkov bol zaznamenaný výskyt takmer 80 percent druhov vtákov z územia celého Slovenska. "V priebehu roka sa tu pravidelne nachádza 119 druhov, z ktorých mnohé sú ojedinelé. Zo vzácnejších druhov je to napríklad lyžičiar biely či šabliarka modronohá," spresnil Uhrín. Najväčšie slovenské hniezdiská tu majú podľa jeho slov volavka purpurová, volavka biela, beluša malá a ďalšie. Do NPR smeruje každoročne množstvo študentov, turistov rôznych vekových kategórií i priaznivcov ornitológie z domova a zo sveta. "Mali sme tu aj ľudí z Kanady, Francúzska, Belgicka a Švajčiarska či dokonca návštevníkov z južnej Kórey," uzavrel Uhrin.

Senné 16. mája (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.