Aquaparky

Slovenske aquaparkyAquaparky na Slovensku sú napájané termálnou vodou, čo im umožňuje celoročnú prevádzku, sú moderne vybavené a nájdete tu množstvo atrakcií od tobogánov, šmykľaviek, cez vírivky až po perfektne vybavené vodné vitálne či wellness svety. Viac info...

Jazerá a priehrady

priehrady a jazera slovenskaSlovenské jazerá a priehrady ponúkajú oddych najmä v horúcich letných mesiacoch. Populárne sú jazerá v okolí Bratislavy a na juhu Slovenska, ktoré vďaka štrkovému podložiu majú krásnu číru vodu. Priehrady na  slovenských riekach poskytujú dobré rekreačné zázemie a veľa možnosti na kúpanie a vodné športy. Viac info...

Termálne kúpaliská

slovenske termalne kupaliskaSlovenské Termálne kúpaliská sú napichnuté na termálne pramene, ktorých má Slovensko požehnane. Termálne kúpaliska na Slovensku sa na rozdiel od aquaparkov využívajú najmä v lete. Ich voda je ochladzovaná, tak aby v tomto ročnom období bola vhodná na kúpanie. Okrem obyčajného kúpania má voda v termálnych kúpaliskách aj všakovaké liečivé účinky. Viac info...

Kúpele

Slovenske mineralne kupeleKúpele na Slovensku sú zamerané sú hlavne na choroby pohybového a obehového ústrojenstva, látkovej výmeny, dýchacích ciest, nervových a ďalších ochorení. Veľmi dobré výsledky dosahujú Slovenské kúpele v liečbe poúrazových stavov, najmä v dôsledku autohavárií. Kúpele okrem liečby chorôb a poúrazových stavov ponúkajú aj regeneračné a wellness pobyty pre širokú verejnosť. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko kúpanie recenzie SAI wellness Senec - dizajnová saunovačka
SAI wellness Senec - dizajnová saunovačka PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Senecký aquapark sa donedávna nemohol chváliť špičkovým wellness. Mal síce fínsku a parnú saunu, chýbal však ochladzovací bazén, oddychová zóna bola neveľká a ľudia sa tu producírovali zväčša v plavkách. Za príplatok 3 eurá k vstupnému to však nebola zlá voľba.
Zmena nastala v lete, kedy dve pôvodné sauny začlenili do niekoľkonásobne väčšieho wellness centra so samostatným vonkajším vchodom.


Poloha

SAI wellness sa nachádza neďaleko Bratislavy v okresnom meste Senec. Je súčasťou seneckého aquaparku, ktorý leží priamo v areáli seneckých Slnečných jazier.

Ceny

Do SAI wellness centra môžete vstúpiť cez samostatný vonkajší vchod, kedy za 3 hodinový pobyt zaplatíte 15 EUR alebo cez aquaparkovú časť, kedy k vstupnému do aquaparku (11 EUR/3 hodiny) doplatíte ďalších 5 EUR. Doplatok 5 EUR platí aj v prípade, že chcete vstúpiť z wellness centra do aquaparku, dĺžka vášho pobytu ostáva aj po doplatku nezmenená v dĺžke 3 hodiny.
Pri vstupe dostanú chlapi malú bedrovú zásteru. Ženy majú nárok na plachtu, ktorá zakrýva aj hrudník. Za veľkú plachtu si priplatíte 1 EUR, za župan o euro viac.

Čo ponúka SAI wellness?

SAI wellness ponúka 735 metrov plochy, na ktorej nájdete:
  • 3 fínske sauny. Jedna je pôvodná, druhá je veľká trojposchodová bambusová sauna a tretia vonkajšia sauna,
  • obyčajnú a bylinkovú parnú saunu,
  • soľnú saunu,
  • infrasaunu,
  • turecký kúpeľ Hamman,
  • Kneipov kúpeľ,
  • jednu vonkajšiu a dve vnútorné vírivky.
Využiť taktiež môžete klasické, alebo exotické Thajské či Sothys masáže s bohatou ponukou rôznych techník a procedúr. SAI wellness tak zďaleka nepredstavuje len saunový svet s ochladzovacími bazénmi ale aj moderné masérske centrum.

Plusy

Medzi veľké plusy patrí vydarený moderný minimalistický dizajn inšpirovaný japonskými kúpeľmi. Oproti prevládajúcemu tureckému štýlu väčšiny wellness centier pôsobí dizajn SAI wellness centra naozaj osviežujúco. Tu letí spravodlivo 10 z 10- tich bodov. Pre inšpiráciu uverejňujeme zopár fotografií zo stránky wellness centra.
Fotky

Pre viac foto kliknite na oficiálnu stránku SAI wellness centra.

SAI wellness poteší aj vzdušným a priestranným interiérom, v ktorom sa netlačíte s ostatnými návštevníkmi. Na rozdiel od ostatných wellness centier, interiér ponúka aj kontakt s vonkajším svetom cez presklenú stenu, za ktorou sa nachádza jeho vonkajšia časť v štýle ázijskej kamienkovej záhrady.

Kamienkovou záhradou sa môžete kochať pri relaxačnej hudbe počas oddychu na jednom z 50 pohodlných ležadiel.

Samostatnú pochvalu si zaslúži dobre vykúrená vonkajšia fínska sauna s oknami a vonkajším ochladzovacím bazénom s dvoma vodopádmi.

Dobre tiež padnú vnútorné či vonkajšie vírivky s horúcou termálnou vodou.

Plus Mínus

Na výber máte ochladzovanie v podobe vedra, troch spŕch, vonkajšieho ochladzovacieho bazéna a ľadovej drte. Najlepšie ochladzovanie vám poskytne práve vonkajší bazén s vodopádmi. Ak však využívate vnútorné sauny, cesta do vonkajšieho ochladzovacieho bazéna bude pomerne dlhá. Pri premiestňovaní stihnete vychladnúť, poprípade zvaliť nejakého slabšieho návštevníka, ktorý sa vám pripletie do cesty. Preto dáte prednosť vedru alebo sprchám. Vedro je OK, avšak sprchy by mohli mať studenšiu vodu a silnejší prúd.

SAI wellness má dve parné sauny. Výborná je hlavne stará parná sauna, ktorá má výbornú teplotu a sála paru o sto dvesto. Bylinková parná sauna však počas našej návštevy z technických príčin nefungovala.

Turecký Hamman očarí krásnym dizajnom a veľkorysým priestorom. Po chvíli však môže nastať nuda, kedy vás vyhrievané sedenie omrzí.

Mínusy

Večný zápas textilákov a plachťákov v saune končí rozpačitou remízou. Veľkú časť návštevníkov SAI wellness tvoria rozkokošení opičáci zo susedného aquaparku, ktorým trvá hodnú chvíľu, kým sa dokážu prispôsobiť pokojnejšej atmosfére saunového sveta. Okrem zníženia hladiny hluku majú často problém aj so zmenou outfitu a do suchej sauny vstupujú v plavkách, čo nie je zdravé ani pre ich spotené zadky, ani pre dýchacie cesty ostatných saunujúcich.
Toto správanie nepriamo podporuje aj prevádzkovateľ, ktorý vyslovene nezakazuje používať plavky v saune. Naopak, na svojej stránke informuje, že návštevník musí byť počas pobytu vo wellness centre v plavkách, alebo zahalený plachtou či uterákom. Kdeže je polovojenský povel tetušky vo vitálnom svete v BešeňovejPlavky dolu, tu je plachta a uterák mládenci“.
Na druhej strane treba povedať, že prevádzkovateľ ani tupo neprikazuje nosiť v saunách plavky, ako to robia na vo wellnesse Hotela Nivy, za čo má u mňa malé bezvýznamné plus. Šalamúnske nariadenia s cieľom maximalizácie tržieb chápem, ale falošné sympatie k nemu chovať nebudem.

Subjektívne sa mi videl výkon soľnej sauny slabý. Najmä, keď ho porovnám s rovnakou saunou v Hoteli Nivy, kde inhaláciu soli náležite cítite, pričom aj teplota sauny je o čosi vyššia.

Otváracie hodiny

Senecké wellness je otvorené denne od 10:00 do 22:00 h. Ak sa vám dá, odporúčam prísť pred piatou hodinou, kedy je vo wellness centre menej ľudí a užijete si viac pokoja. Bambusovú saunu, vonkajšiu suchú saunu či bylinkovú saunu však zapínajú až o 18:00 h. Vstup do wellness centra je povolený osobám nad 15 rokov.

V kocke

SAI wellness patrí k najkrajším wellness centrám, aké som na Slovensku videl. Vhodne dopĺňa ponuku aquaparku Senec, z čoho budú mať radosť nielen návštevníci Seneckých jazier ale aj obyvatelia vzdialenejšej Bratislavy. Tých 20 kilákov sa sem oplatí merať.

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Podporte túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

avatar bond
+2
 
 
velmi objektivne hodnotenie, po mojej navsteve suhlasim asi so vsetkym az na malickost, na ochladzovacich sprchach sa da nastavit teplota vody .....
avatar Eva
+3
 
 
Ak je to naozaj tak, ako sa hore píše, zdá sa mi veľmi hlúpe, že vonkajšiu saunu zapínajú až
o 18 hodine, pretože sa chystám prísť doobeda a chcem mať prístup do všetkých "atrakcií", ktoré si platím, tak ako ten, ktorý príde po 18 hod. Čo je to za nezmysel? Myslím si, že cena je dosť vysoká a nemalo by sa stať, že niečo nefunguje, alebo že je sauna málo vyhriata.
avatar panjan
+1
 
 
mas pravdu Eva, ze cena je dost vysoka na to, aby boli vsetky sauny zapnute pocas celej doby. Informacia o otvaracej dobe vonkajsej suchej sauny, aromatickej sauny a bambusovej sauny je uvedena na webstranke SAI wellness.
My sme prisli vo stvrtok cca o 17:00 a vsetky sauny fungovali. (okrem aromatickej parnej sauny - ta bola mimo prevadzku). Takze, mozno budes mat stastie a vsetko bude ficat uz pred siestou...
avatar Okoloiduci
0
 
 
Opat sme raz na Slovensku a zase zlyhavaju detaily. Prevadzka do 18:00 na pol plynu a saunovanie v plavkach. Dva podstatne dovody preco tam neist. S tymto sa nadsenec saunovania moze stretnut len na Slovensku!!! To si clovek radsej zaplati 24EUR v Reichu na cely den a ma k dispozicii uplne ine sluzby.
avatar roman
+4
 
 
Saunovanie v plavkach otrasavatar Ján
+3
 
 
Presne, keď som bol v tomto zariadení naposledy, tak som si tam pripadal ako debil. Ja a ešte jeden manželský pár sme sa pohybovali v sunách v plachtách a tých zásterkách. Nakoľko to bolo v sobotu, tak tam bolo pomerne dosť ľudí, ktorí samozrejme chodili z bazénovej časti. A VŠETCI sa tlačili do sáun v plavkách, bermudách až pod kolená.....Jednoducho OTRASNÉ. Potom sa človek cítil "len v zásterke" medzi týmito, s prepáčením, sedlákmi ako blbec, ktorý má na sebe len zásterku. Najhoršie to bolo, keď som sa snažil dostať do výriviek (kde samozrejme zásterka robí neplechu .-) ) Po menšej slovnej výmene názorov s jedným bermuďákom, som radšej do výriviek nešie. Manželský pár čo so mnou zdieľal "nemrávné" oblečenie bol z toho tak znechutený, že po 45minútach išiel preč s poznámkou, že toto zariadenie už NIKDY. Ja som ich nasledoval asi 30 minút neskôr. Hodil som reč s vedúcim, ten povedal že majiteľov toto nezaujíma, že ich zaujímajú JEDINE tržby. Vedúci to už viackrát predostrel na riešenie, zatiaľ bez úspechu. Inak pani v pokladni sa divila že prečo ľudia odchádzajú tak skoro....................... Nuž asi preto, lebo toto zariadenie sa stáva nechutným a pomaly nehygienickým (interier je inak pekne vybavený). Takže toto je moja posledná skúsenosť s týmto saunovým svetom.
avatar Ala
+3
 
 
Tak preto chodíme do Prahy do Aquapalace na predlzene vikendove pobyty. Je tam asi 20 saun a do nich sa zasadne chodi len v plachtach alebo nahi.
Obcas sa pousmejem nad ludmi, ktori idu do pary v plachtach a uterkoch. Neusmievam sa ked idu do pary na ritual "solny peeling" v uteraku pretoye to potom roznosia po celom areale.....no co uz. Vsade je cosi "zle"
avatar mawerick
0
 
 
Halo-halo. Oznamujeme obcanom, ze vonkajsia sucha saua je zapnuta od rana aj kazdy den, len bambusova a aromaticka sa zapinaju o 18:00hod a to len cez pracovne dni! Naco sem pise niekto hodnotenie, ked tam nebol???? a ze 100%-ne overene. Ha-ha-ha. Este nieco. Nie vsetko je zlato co sa leskne. Stavim sa ze hore pisanych riadkoch mal prsty aj vedenie!!!!
avatar panjan
0
 
 
- vonkajsia sucha sauna je naozaj otvorena po cely den. V case uverejnenia recenzie bola na strankach aquaparku senec uverejnena informacia, ze vonkajsiu saunu spustaju az po 18 tej hodine...
- toto je recenzia, takze vedenie v nej prsty nema a stavit sa mozes o co chces :)
avatar mawerick
0
 
 
Vazeny okoloiduci. Tak ktomu na pol plyn len tolko ze sucha a bambusova sauna sa lisi len v prevedeni!!!!! Aromaticka parna a parna v tom ze sa do pary pridava nezdrava chemikalia. Na pol plyn? No pre cloveka laika!!!!!!! Boze toto slovensko a ludia co vnom ziju
avatar hahaha
+2
 
 
bol som tam vcera.... stale len Slovensky standard... na Rakusko sa to zdaleka nechyta... akurat tak cenovo.
avatar Ján
0
 
 
Zdravím diskutujúcich. Mňa na wellness Senec zaráža to,že prevádzkovateľ si nerobí starosti s návštevníkmi sauny čo tam "vletia" z bazénovej časti,poďme ho rovno do sauny.Sadnú si v zachlórovaných plavkách do pary a poctivo sa potia. Potom sa ani neráčia ísť cez sprchy a poďme ho rovno do oddychových bazénov, do výrivky. Upotený, s chlórovými prepotenými plavkami. Je to nechutné a VRCHOLNE nehygienické. Divím sa prevádzkovateľovi, že toto trpí. Ale asi až do vtedy, pokiaľ mu tam nevypukne nejaká kožná choroba. (Posledný prípad je z Relaxu v Petržalke, známa tam dostala v saune nejaký excém, niečo ako je na tomto linku: http://www.therapy.cz/images/content/71/big/image072.jpg , ale ona to má na zadku ). V Rakúsku by takýchto "saunistov" veľmi slušne ale dôrazne poslali preč. Týmto pádom vzniká zasa problém aj ten, že pokiaľ človek ide do výrivky, ochladzovacieho bazénu a má na sebe len zásterku, tak si zasa vypočuje poznámky o nevhodnom oblečení zo strany "plavkáčov". Nechápem mentalitu ľudí, čo chodia do suny v plavkách. Do sauny sa nechodí okukovať mužov ani ženy, ale do sauny sa chodí RELAXOVAŤ a ODDYCHOVAŤ. Ja nie som zvedavý na holé zadky, alebo prsia nejakých ženských návštevničiek. Prečo niekde toto funguje ako má, ale len v tomto štáte je aj v saunách nechutný bordel a nedodržiavanie pravidiel. Asi sa prevádzkovateľ bojí, že by nariadením BEZ PLAVIEK stratil klientelu. Tak dobre, ale pokiaľ tam vypukne nejaká kožná epidémia (a je to určite len otázka času) tak potom starí OVEĽA viac. Ale inak je to pomerne dobré zariadenie, ovšem na wellnes v hotely Permon (Podbanské)sa nechytá.
avatar panjan
+3
 
 
Ján, hovoríš mi z duše. Podľa mňa existujú v princípe 2 dôvody, prečo sa trpí plavková kultúra v slovenských saunách:

1) nevzdelanosť, nekultúrnosť, absencia tradície zdravého saunovania, alebo nazvime to jednoducho zadubenosťou návštevníkov, poťažmo prevádzkovateľa
2) prevádzkovateľ má snahu maximalizovať tržby. Keď si nekultúrni návštevníci vyžadujú vstup v plavkách, nie je nič ľahšie ako im ho umožniť v mene vyšších ziskov. Čo je doma to sa počíta...

Určitú rolu hraje nielen nevzdelanosť, ale aj hanblivosť návštevníkom. V tom však nevidím problém, pokiaľ každý návštevník dostane riadnu plachtu, ktorou sa môže zakryť a má možnosť sa ochladiť v oddelených priestoroch t.j. v sprche či ochladzovacom bazéne


avatar Ján
+2
 
 
panjan, ja si myslím, že aj v tomto nezdravom trende ktorý je zaužívaný v slovenských saunách, nastane postupne obrat. Skôr či neskôr pár "podnikateľov" v tejto oblasti horko zaplače, keď sa mu v jeho zariadení rozšíri nejaká exzémová choroba. Nastanú postihy od hygienikov a možno sa nájde aj nejaká žaloba od "postihnutého" klienta. Maximalizácia zisku pre danú prevádzku týmto spôsobom, môže v konečnom dôsledku pre takého "podnikateľa" znamenať maximálnu stratu, ktorá v niektorých prípadoch môže byť až likvidačná.

(ČASŤ TEXTU BOLA VYMAZANÁ ADMINISTRÁTOROM)

Ale možno sú to taký podnikatelia, ktorí na také "detaily" jednoducho kašlú, ktorých to nezaujíma...... Čo je špecifická Slovenská "podnikateľská" realita........
No a mňa, ako zákazníka tento stav v tomto zariadení mrzí, ale asi s tým nič nespravím..... A nakoniec by mi mohli aj povedať, že keď sa mi nepáči, nech idem inde. To je totiž tiež klasický slovenský "podnikateľský" prístup.......
avatar Jan
+1
 
 
Ešte na doplnenie, myslím si, že treba na tieto "nezdravé" a "nehygienické" návyky upozorňovať na internete všade, kde sa to len dá. Treba o tom písať verejne a "nevzdelaných" návštevníkov sáun skúsiť takto vychovávať. :-)
avatar Ján
-1
 
 
Prečo ste pán "administrátor" vymazal tú časť textu, ktorá je voľné prístupná na internete na stránkach Obchodného registra? Nebolo tam napísané nič vulgárne, nič čo by porušovalo zákon, boli tam len mená majiteľov ......... Považujem to od vás, za dosť neprofesionálny čin...........
avatar Administrator
+1
 
 
Zdravím Jan, sme radi keď návštevníci vyjadrujú názor na recenzované zariadenia. Radi by sme však diskusie udržali v rovine hodnotenia kvalít zariadenia, bez toho aby prechádzali do osobnej roviny konkrétnych ľudí, ktorí nie sú účastníkmi tejto diskusie.
Z pohľadu slušnosti, či zákonnosti je váš príspevok v poriadku, preto sme vymazali len jeho časť a ponechali zvyšok, ktorí je pre iných návštevníkov prínosný.
avatar Ján
+1
 
 
Prevzaté z wanda.sk

Sauna a parný kúpeľ: účinné v lete?

Zdá sa vám sauna v lete zbytočná? Nepotrebujete sa ohrievať, keď je vonku tak sparno? Práve naopak. Sauna i parný kúpeľ upravuje vašu termoreguláciu. Nebude vám v lete tak teplo!

Prečo je sauna zdravá? Sauna pôsobí na náš organizmus ako pravý balzam. Opakované striedanie horúceho vzduchu a studenej vody rozširuje a sťahuje naše cievy a tým povzbudzuje náš krvný obeh a prekrvenie tkanív. Okrem toho sauna posilňuje imunitu, zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest, stimuluje látkovú výmenu, uvoľňuje unavené svaly, celkovo zlepšuje fyzickú kondíciu a je vhodným miestom pre duševnú a fyzickú relaxáciu.

Pre našu pleť je sauna pravým požehnaním, pretože pri potení sa otvárajú póry a zbavujú sa zbytkov starej kože a nečistôt. Koža sa potom rýchlejšie obnovuje a proces starnutia pleti sa naopak spomalí. Okrem toho pôsobí sauna podporne pri diétach (avšak pozor, nie je to odtučňovacia kúra), pretože odvádzame tekutiny z nášho tela a intenzívne potenie pomáha látkovej výmene, čo diétu skvele podporí.

Obe metódy, sauna i parný kúpeľ plnia rovnaký účel. Naša koža sa intenzívnejšie prekrví a povzbudí to jej látkovú výmenu. Zrohovatelé časti zmäknú a nečistoty sa uvoľnia. Pôsobením tepla sa roztiahnu póry i krvné cievy.

Pokiaľ sa chystáte do sauny, počkajte aspoň dve hodiny po jedle, pretože nie je vhodné podstúpiť saunovanie s plným žalúdkom (a neodporúča sa ani úplne nalačno). Pokiaľ ste chorá, nech vás ani nenapadne vydávať sa do sauny, uškodila by ste tým nielen sebe, ale i ľuďom okolo vás. Zostaňte doma i v prípade, že práve menštruujete alebo ste tehotná. Pred saunovaním sa tiež vyvarujte zvýšenej fyzickej námahe a pokiaľ ucítite búšenie srdca, nevoľnosť alebo závrate, radšej zo sauny odíďte a počkajte, dokiaľ sa vám neurobí zase dobre.

Ako sa chovať v saune? Než vojdeme do potnej miestnosti, je dobré sa osprchovať a do sucha utrieť. Do sauny vstupujeme pokiaľ možno bez plaviek (potiť sa v plavkách alebo v inom oblečení nejde predsa s relaxovaním veľmi dohromady), maximálne si okolo seba omotáme uterák alebo plachtu. Keď už sme v potnej miestnosti, ľahneme si alebo sadneme a uvoľníme sa. Doba, ktorú strávime v potnej miestnosti je individuálna a záleží hlavne na tom, ako sa cítime.

Po vstupe do sauny sa vaša koža veľmi rýchlo zahrieva a do piatich minút stúpne jej teplota až na štyridsať stupňov Celzia. Pokiaľ vás začínajú páliť uši, nos, lícne kosti, bradavky, končeky prstov alebo sa vám zle dýcha, je najvyšší čas odísť alebo si presadnúť na nižšiu lavicu. Priemerná doba, ktorú strávime v potnej miestnosti, je asi pätnásť minút.

U nás síce nie sú pravidlá saunovania tak prísne, ale pokiaľ v sebe máte dostatok slušnosti, nie je potrebné pripomínať, čo sa smie a čo nie. Zaujímavé je, že v niektorých krajinách je sauna stále považovaná za miesto neresti a zhýralosti.
avatar Oliver
+1
 
 
Krátka poznámka k tejto saune. Navštívil som ju v marci 2010 so svojou priateľkou a čo som tam našiel ma úprimne prekvapilo. Nepríjemne. Najvhodnejšie to možno nazvať farizejské tabu, v lepšom prípade mačkopes. Autori zrejme chceli stiahnuť dve kože z jednej ovce, preto umožnili tento nevkusný hybrid.

Totiž aby zvýšili obrat, pustili do sauny SAI (ktorá je vybudovaná naozaj veľmi vkusne) ľudí z vedľajšieho aquaparku.

A aby vyriešili dilemu čo s plavkami, prikazujú tým čo sú v saune aby nosili akúsi handričku okolo pásu aby nebodaj nepohoršili okolie svojou nahotou. Tieto handričky rozdávajú aj pri vchode do sauny a myslím aj pri vchode zo susedného aquaparku. My sme samozrejme chodili nahí, neskôr si priateľka dala plavky lebo sa necítila dobre nahá medzi textilákmi, ja som vydržal nahý do konca napriek upozorneniu jednej zamestnankyne že si mám mať handričku.

Možno som jeden z mála komu sa to nielenže nepáči ale priamo protiví. Ak totiž niekto ide do sauny, ide tam preto aby mohol vychutnať ten luxus byť nahý v príjemnom prostredí na verejnom mieste. Nahota a sauna idú k sebe a pokiaľ mám sedieť v saune v plavkách alebo s dákou handričkou, už to nie je sauna ale kúpalisko, kde na rozdiel od sauny musím byť oblečený lebo všetci ostatní sú tiež oblečení.

A práve majitelia SAI wellness degradovali inak vynikajúci saunu na obyčajnú plaváreň kde nútia ľudí do nezmyselností. A ako sa na Slovákov patrí, nikto neprotestuje proti evidentným hlúpostiam. Niektorí boli tak zmagorení, že nosili tú bielu handričku aj na plavkách – príkaz je príkaz.

Ešte všeobecne k saunám. Je zaujímavé že väčšina chlapov sa v saune alebo na nuda pláži bez zábran vyzlečie do naha, hoci by mala čo zakrývať (penis a guľky). Naopak ženy, ktoré nemajú čo zakrývať, lebo vagína je vnútri, naviac ešte obrastená chlpmi, sa väčšinou buď nevyzlečú alebo sa zakryjú do uteráka, dokonca aj v saune. Týka sa to hlavne mladých, na ktorých by si radi popásli oči (aspoň niečo) všetci chlapi. Staré sa už skôr vyzlečú, lenže na tie už nikto neni zvedavý.

Lúčim sa s pozdravom, do sauny len nahý. Nahota je prirodzená a nikto nepoprie existenciu penisu, guliek a vagíny tým že ich zakryje. Tieto sú takou istou súčasťou tela ako ucho alebo malíček. Neviem prečo by sme sa mali hanbiť za akúkoľvek časť tela.
avatar Ján
+1
 
 
Re: Oliver
Presne, a najkomickejšie a najúbohejšie a samozrejme naj nehygienickejšie je vrcholná kombinácia "nevzdelaných" plavkáčov: bermudy, pokiaľ možno čo najdlhšie a cez to prepásaná plachtička na zakrývanie!!! Alebo "tetky" (no vo väčšej miere mladé dievčatá a ženy) v celých silónových plavkách, omotané do osúšky, alebo plachty a takto sedia v saune. No a najvrcholnejšie je to, keď sa ideš po pare osprchovať (nahý) a vbehne tam stádo textilákov z vedľajšieho aquaparku. To sa potom napočúvaš tých moralistický kecov. Takýchto "saunových textilných plavkáčov" by v Rakusku, v ktorom koľvek obdobnom zariadení vyrazili takou rýchlosťou, že by sa nestačili ani obliecť. Bohužial slovenská úbohosť a zaostalosť sa prejavuje aj v tejto oblasti. Týto návštevníci sáun, sú absolútne nevzdelaný z pravidiel saunovania. Tak isto ako prevádzkovatelia, ktorí v honbe za väčšieho zisku dopúšťajú degeneráciu svojich zariadení. Ešte aj za komunizmu bol návštevník sauny v plavkách upozornený, že do SAUNY SA NECHODÍ V PLAVKÁCH. Toto senecké zariadenie je pekné, ale časom sa zmení na obyčajnú plaváreň, hygiena pôjde smerom dolu a potom bude klesať aj návštevnosť. Je to škoda.
avatar Melániii
0
 
 
Prisim Vas viete mi niekto poradit co sa vsetko nachadza v tom balicku za 45 eur ::???
avatar Miro
+1
 
 
Nechápem - to akože aj do ochladzovacieho bazéna a pod sprchy majú chodiť chlapi v tej zásterke a ženy zabalené v plachte?
avatar panjan
+1
 
 
do spŕch aj ochladzovacieho bazéna môžeš vstupovať nahý, je však možné, že textiláci budú na teba pozerať ako na exhibicionistu :)
avatar Miriam
+2
 
 
PLAVKOVY SVET
alebo saunovy svet na slovensky sposob

Dokedy este ? Dokedy este bude v drvivej vacsine saunovych svetov na Slovensku prevladat nekultura saunovania ? Je to tym, ze majitelia tychto saunovych svetov chcu viac zarobit, su neinformovani, alebo tym, ze Slovaci este nedozreli na civilizovanu uroven zdraveho saunovania? Najskor to bude kombinacia vsetkych troch dovodov. Svojim clankom sa chcem pokusit zmenit spravanie Slovakov v saunovych svetoch, aby sme sa v nich vsetci mohli citit tak prijemne, ako napr. v rakuskych, alebo v tych par slovenskych, ktore som navstivila (Hotel Permon, Besenova, Tatralandia, Hotel Patince) a do ktorych sa rada vraciam, pretoze su nielen pekne architektonicky riesene, ale hlavne je do nich zakazany vstup v plavkach. Kedze byvam v Bratislave, jedina smola je, ze vsetky spominane su prilis daleko na jednodnovy vylet. Vratim sa vsak k podstate problemu vstupu v plavkach do saunovych svetov, a hlavne jednotlivych saun. Clovek v saune sa poti a jeho pot steka bud na uterak, na ktorom sedi, alebo na drevo pod nim, pokial pod sebou nema polozeny uterak. Ked je v plavkach, tak samozrejme to, co vypoti pod plavkami zostane, a to, co na plavky stecie z povrchu tela, zostane na plavkach. Ani osprchovanie nemoze zmyt vsetok pot z plaviek a spod plaviek, a tak nas plavkovy saunovatel pri vstupe do bazena ci jacuzzi odovzdava svoj pot vsetkym tym, co s nim, alebo po nom do tejto vody vstupia. Samozrejme, ze pot odovzdavajucich ludi je stale viac, a tak sa clovek cim dalej tym viac kupe skor v pote inych ako v cistej vode. Hovorite si fuj? Mate pravdu. Dalsie fuj si mozete povedat pri odkvapkavani potu na drevenu lavicu v saune, pokial clovek nema pod kazdou castou svojho tela dotykajucou sa lavice uterak, do ktoreho by svoj pot nechal tiect a po odchode zo sauny si ho vyniesol so sebou von a nenechaval ho zazierat sa do drevenych lavic pre dalsich saunovatelov. V Rakusku si na tomto davaju velmi zalezat a clovek, ktory sa saunuje, musi mat na svojom uteraku polozene aj chodidla, takze v tychto saunach necitite zatuchnute poty stoviek ludi, ktori tam nechali svoje aromy. Toto iste plati aj v parnych saunach, pretoze aj v nich sa clovek poti. Rozdiel je v tom, ze v Rakusku maju pravidla vstupu do tychto saun bez uterakov (a samozrejme bez plaviek), pretoze v kazdej saune je hadica s vodou, s ktorou si umyjete miesto sedenia pred tym, ako si nan sadnete, ako aj po tom, ako ho opustite, takze to, co na keramicku lavicu vypotite, to si po sebe aj umyjete. Zrejme je to dostatocne hygienicke, kedze ani po par rokoch takehoto parneho saunovania v Rakusku som ziaden zdravotny problem nemala. Takze mili majitelia saunovych svetov na Slovensku, mili saunovania chtivi Slovaci, prosim Vas, zmente svoje spravanie v saunach a prispejte tak k tomu, aby ti, ktori sa chcu saunovat naozaj zdravo a v saunovom svete zazit prijemnu pohodu a nie zhnusenie, nasli toto potesenie v kazdom saunovom svete, a nielen v tych par niekolkych, vyssie spomenutych. Mozem len dufat, ze sa raz dozijem rakuskej civilizovanej urovne a kultury v saunovych svetoch aj na Slovensku a hlavne v Bratislave a jej blizkom okoli, pretoze zial, dva saunove svety architektonicky aj mnozstvom saun vyhovujuce, povoluju, ba priam vyzaduju vstup v plavkach – ide o Hotel Nivy a Saiwellness v Senci. Dufam, ze aj ich majitelia si precitaju tento clanok a konecne zmenia svoje praktiky aj za cenu nizsich ziskov a prispeju tak ku zvyseniu urovne saunovania v hlavnom meste a okoli.
avatar Juraj
+2
 
 
Miriam, 100% s Tebou súhlasím a pripájam sa pod "petíciu" :-). No ja v Bratislave chodím do jednej rodinnej sauny, je tam veľká suchá sauna, je tam ochladzovací bazén, a je tam relaxačný bazén. Poskytujú aj super masáže. Celú saunu vedie jedna rodina - rodičia+dospelé deti. Čistota na super úrovni (na noc prikrývajú relaxačný bazén igelitovou plachtou!!! ) Starostlivosť o zákazníka je super, je tam tichá a pohodová atmosfére. Zákaz saunovania v plavkách. Takže plavkáči majú vstup zakázaný :-) Doporučujem. odkaz je tu: http://www.sauna-masaze.sk/
avatar Miriam
+1
 
 
Juraj, dakujem za tip, vyskusam. Ale aj tak by som bola rada, keby sa aj vo vacsich saunovych svetoch spamatali, lebo clovek ma niekedy chut vystriedat aj viac druhov saun s roznymi prijemnymi aromami (mentol, bylinky, sol, citrus) a aj infrosaunu, takze by som bola naozaj rada, keby tuto "peticiu" :-) vzali na vedomie aj v hoteli Nivy aj v Saiwellness v Senci a konecne tam zakazali vstup v plavkach !!!
avatar Juraj
+1
 
 
Plne s Tebou súhlasím a podporujem Tvoju snahu. je to pre dobro všetkých čo vyznávajú tento relax. :-) Len sa obávam že majitelia spomenutých zariadení zvysoka kašlú na to čo chceme my dvaja. ich zaujímajú len tržby a tržby. O nič iné nemajú záujem. Takže zároveň som aj dosť skeptický z ich snahy zmeniť správanie zákazníkov v ich zariadeniach. A pritom stačí len málo, trocha osvety, informovať zákazníkov o škodlivosti ich konania. A výsledky by sa určite dostavili.....
avatar Juraj
+2
 
 
Doplnenie o plavkách v saune, čerpané z internetu. Zdroj:http://www.asn.sk/drupal/node/719

Citácia textu:
Skôr ako sa vyberám do sauny, nezabudnem si zbaliť plavky. Ale pre istotu si ich radšej ešte preperiem, veď som bol v nich možno v lete na kúpalisku a sedel som možno na tráve. Pozriem si dôsledne etiketu a zisťujem, že zloženie je 80% PA (polyakryl) a 20% EA (elastan - lycra). To asi nie je bavlna a tak podľa návodu ich dôsledne ručne preperiem v 30° C pracom kúpeli. Ďalej sa v návode dozvedám, že citujem: "Plavky sú určené výhradne na použitie do vody a nie k iným aktivitám, ako je jazda na tobogáne alebo jazda na bicykli."
Pre istotu nájdem telefónne číslo, vytočím a ešte sa ubezpečím, či ísť do sauny v plavkách je správne. Prevádzkovateľ v snahe zachrániť tržbu ma ubezpečí, že áno naozaj sa chodí v plavkách. Dnes som si dal tu námahu a obvolal som niekoľko Bratislavských sáun. Keď som sa v prípade zmiešanej sauny opýtal "teda v plavkách", poväčšine mi nepovedali, že v plavkách sa do sauny nesmie. Ale nájdu sa ja také prevádzky, len je ich malo, kde Vám jednoznačne dopredu oznámia, že vstup do sauny v plavkách je zakázaný.

Číže asi takto sa možno stalo, že väčšina ľudí považuje návštevu sauny v plavkách ako samozrejmú vec.

Čo si však nik neuvedomujú je že:

1, plavky sú vyrobene zo 100%-tnej umeliny, čo znamená, že pri teplote nad 50° C sa do okolia dostavajú zdraviu škodlivé látky! Sedíme tým pádom na časovanej zhubnej bombe!
2, každý saunujúci sa by mal sedieť na osuške, či uteráku, aby po ňom neostávalo mokré miesto a nie v plavkách.
3, plavky sú stavané na letnú teplotu - teda maximálne do 40° C.

Na základe uvedeného sa dá povedať, že som bezohľadný voči spolusaunujúcim sa, keď idem v plavkách do sauny?

Nie! Vôbec si neuvedomujem, ako škodím svojmu okoliu. Len som od prevádzkara zle informovaný, nakoľko im ide len o tržby a nie o zdravie. Zdravím sa len oháňajú, ale na druhej strane si zahrávajú so zdravím návštevníkov. Uvedené riadky sú skôr faktom a ja osobne vyzývam návštevíkov, aby uprednostňovali skôr sauny, kde naozaj idú pre zdravie a nie o zdravie. A verte, že na Slovensku existujú takéto sauny. Tam kde nerešpektujú základne princípy správneho saunovania, tam by som radšej ani nešiel.
avatar Juraj
0
 
 
Ozaj Miriam, už si bola pozrieť tu? http://www.sauna-masaze.sk/
avatar karol
+1
 
 
saunu v senci urcite neodporucam, cena je vysoka a pocas poslednych 5 mesiacov som tam bol 2x, raz v lete raz v zime, v lete ziadna sol v solnej saune , ziadna aroma v aromatickej, .. takze vyber len z klasickych sucha alebo parna sauna, a v zime .... namiesto arom len smrad .. ak chcete za toto platit 15-20 eur ...
avatar Juraj
-1
 
 
Máš pravdu, to "wellness" zariadenie ide dolu kopcom. Je tam čoraz väčšia špina a smrad. Nuž ale čo, keď si tam majitelia za pažravou honbou po zisku púšťajú "sedlač" tak nech aj skrachujú.
avatar bond
0
 
 
na co tam potom lezes, ked to ide dolu kopcom...
bol som tam v sobotu, bolo tam narvane a ziden smrad ani spinu som nenasiel, ale to je Vam niektorym "diskutujucim " jedno...
len nechapem naco chodite tam kde sa vam nepaci ti co sa im paci ti sem nepisu
lebo by sa sem nezmestili
avatar Miroslav Podsdtránsky
+2
 
 
Každý si pod špinou, alebo čistotou predstavuje niečo iné. A nikde som nepísal že tam lozím, kedysi som tam bol cca 3-4 krát, ale to je už dávno, lebo tá sauna nemá úroveň. Je to plné sedlače v plavkách. A že sa tebe tam páči to je tvoj vkus ale nie môj. Asi si len taký nenáročný návštevník, ktorému stačí aj dedinský rybník. Choď sa pozrieť do sveta ako vyzerajú sauny a potom kvákaj lazník dedinský. Juraj má vo svojom príspevku úplnú pravdu.
avatar bond
0
 
 
zasa "typicky vsade bol vsetko videl", esteze je ten svet kde sa vsetci s holymi ritami strkate a mate vsetko zadara ze ? a co je doma je zle a zle
ta sauna az na tych plavkovych fanatikov splna poziadavky hocakej svetovej sauny je tam vsetko co tam ma byt, no ale vy fansmekri ak to budete porovnavat s komplexmi v hoteloch typu KEMPINSKI tak ste fakt niekde inde ale aj financne....
avatar JSP
+1
 
 
Boli sme tam pred dvoma rokmi a bolo to presne tak ako sa tu popisuje. Škoda tak pekného saunového sveta. Aj som im napísal, aj odpísali, ale iba v štýle, že s tým nevedia nič urobiť. Ale zďaleka to nie je taký humus ako v Poprade.
avatar Tesoruccio
+2
 
 
A co na toto ? Dnes som sa odhodlala napisat staznost
Dobry den,

absolvovala som u Vas 30 minutovu masaz chodidiel dna 26.08.2011.
Tymto by som chcela podat staznost na pana, ktory vykonaval masaz a to konkretne na jeho nevhodne poznamky. Citujem:"Toto je telo! Ziadne chlpy a celuitida!" "Nezvladla by ste naraz viacerych chlapov?" Vypytovanie sa na sukromne otazky typu kde byvam, aky mame travnik a podobne.
Co sa tyka kvality masaze, mozem posudzovat ako lajik, ze bola velmi slaba a bolestiva. Samotny pan mi rozpraval ze robi masaze nie preto, lebo by to studoval, ale pre peniaze.
Taktiez je dost nevhodne pocas masazi aby bola zapnuta hudba z radia, kedy ma clovek relaxovat a nie pocuvat reklamy na spotrebne uvery a podobne. V tom case bola na masazi aj moja sestra vo vedlajsej miestnosti a maserka mala pustene krestanske radio Lumen kde hrali pre jubilantov.
Musite uznat, ze takato uroven sluzieb je naozaj nepristupna pre zariadnie, ktore sa prezentuje ako exkluzivne.

Prosim o postupenie mojej staznosti prislusnym nadriadenym osobam a taktiez ziadam odpoved.
avatar anonym
+3
 
 
ja len v krátkosti...

cez víkend sme wellnes navštívili, moje postrehy z neho zhrniem v bodoch, nech sa tu zbytočne nerozpisujem (značky +/- netreba vysvetľovať):

- nedávajú papučky (ktoré sľubujú na webe), práve preto som svoje nebral/najmä v exteriéry by som ich rád využil
+ dostali sme plachty namiesto bedrovej zásterky, čo sa nakoniec ukázalo ako pozitívne (za chvíľkovú nahotu pri vstupe do ochl. bazénov a víriviek nás nikto neokríkol)
+/- v podstate sme sa "bavili" na tých, čo behali v plavkách a mali na sebe aj plachtu, ALE jednu partiu som musel poprosiť, aby boli tichšie (priamo v saune)...v zásade ale nič tragické
- návštevníci si privlastňovali lehátka (za toto ale neviním wellness, ale ľudí)

celkovo na záver: do wellness sa určite vrátime
avatar ja
-5
 
 
ja sa vam cudujem. kto chce nech ide bez plaviek a kto chce nech ma plavky, myslim ze je to kazdeho osobna vec...ked sa niekto nechce vyzliekat a nechat okukovat tak hadam ma na to pravo, nie??
avatar oto
+3
 
 
hej ty "ja" .... sak najlepsie by asi bolo aby sa plavkaci dali do zony v plavkach a holaci do zony bez plaviek ... a samozrejme potom urobit diferencovanu cenu za vstup - adekvatnu sluzbe .... potom si ale viem predstavit tu kulturu a hygienu v casti kde su plavkaci ...
.... no comment ....
avatar Peter Slatinský
+1
 
 
Re: ja
Nehnevajte sa, ale NEMÁTE pravdu. Prečo by som mal v saune (teplota cca 100stupňov) dýchať škodliviny zo silónových plaviek? Pokiaľ by ste hľadal, tak zistil by ste, že silónové vlákna (cca 90% obsahu látky z ktorej sú plavky vyrobené) vylučujú pri teplotách nad 50 stupňov škodlivé látky do ovzdušia - teda do priestoru sauny. Pokiaľ by ste si o saunovaní niečo prečítal (a nie len vypisoval debilné príspevky) tak by ste sa dočítal veľa pre vás zaujímavého. Z dôvodu, aby si ľudia mohli zakryť nahotu, sa v saunách dávajú tie plachty. A keby ste navšívil nejakú inú krajinu (napr. Rakúsko) a skúsil by ste tam ísť do sauny v plavkách, tak by ste videl reakciu personálu. Veľmi slušne by vás upozornili, že do sauny sa NECHODÍ v plavkách, že máte použiť plachtu. Do parnej sauny NEMOŽETE ísť ani v tej plachte. V suchej saune si MUSÍTE sadnúť práve na tú plachtu a niekde vyžadujú ešte aj to, aby ste si dal uterák bol bosé nohy aby pot nestekal na drevo. Ale aj na Slovensku sa to už pomaly zlepšuje , napríklad v hotely Permon NESMIETE byť v plavkách, tak isto aj Tatralandia sunový svet, len BEZ PLAVIEK. A tak to má byť. A ešte niečo pre "ja", do sauny sa chodí RELAXOVAŤ a nie OKUKOVAŤ. Takže pokiaľ to súdite podľa seba, vy asi chodíte do sauny len okukovať.
avatar zacat od seba
0
 
 
Ludia sa stazuju, ze dychaju svinstvo z plaviek a pritom kazdy jeden den tlacia do seba rozne chobotiny typu parky, tlacenky, salamy, konzervy, umele dzusy, sladene napoje s aspartamom, kekse s umelymi tukmi, jedia maso, co im zahniva v crevach, nechodia ani na klystiry (boli by prekvapeni, co ich utroby obsahuju!) ani sa nezaujimaju o vegetariansku alebo vitariansku stavu.. piju mlieko, skrobove umele jogurty, kombinuju skroby s tukmi sposobujucimi zapaly zil, co je hlavna pricina infarktov.. ale budu tu vypisovat o vyparoch z plaviek :) ... hlavne si potom na Vianocnych trhoch dajte varene vinko alebo medovinu v umelohmotnych poharoch a kavu sa zamiesajte umelou lyzickou.. takze zacnite najprv od seba a ked sa dostatocne obmedzite, tak potom sa zamerajte na druhych ludi. Pretoze najviac si skodite v prvom rade sami.
avatar JM
+1
 
 
Pre autora článku: pre "panjan"
Citácia textu:
"...SAI wellness patrí k najkrajším wellness centrám, aké som na Slovensku videl...."
Tak toto je pán autor najväčší nezmysel aký som v poslednej dobe čítal. Skúste navštíviť wellness centrum v hotely Permon. (Poadbanské) . Potom aj sám zistíte, že ste napísal blbosť :-) :-) :-) :-)
avatar Oto
0
 
 
suhlasiiiim ....s tebou
avatar martin
0
 
 
takisto aj wellness v www.janosikovdvor.sk je super. SAI wellness sa síce snaží mať výzor, ale kvalita tam proste nieje :) Bol som tam len raz, a spokojne môžem tvrdiť že nikdy viac :)
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 06 December 2009 16:58