Slovensko Slovensko regióny Pohronie | región
Pohronie | región PDF Tlačiť E-mail
Pohronie sa nachádza na území Banskobystrického kraja v samotnom strede Slovenska. Tvoria ho okresy Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Banská Bystrica a časť Banskoštiavnického okresu. Pohronie susedí na severe s regiónom Turca a Liptova, na juhu prechádza do Hontianskeho a Tekovského regiónu, na západe susedí s Ponitrím a na východe s Horehroním a Podpoľaním.


Geografia

Názov Pohronie sa odvíja od rieky Hron, ktorá preteká týmto regiónom. Na severe zasahujú do regiónu Pohronia pohoria Nízke Tatry a Veľká Fatra, na západe sú to Kremnické vrchy a Vtáčnik a na juhu Štiavnické vrchy.

Prečo navštíviť Pohronie?

  1. Lyžovačka na Donovaloch
  2. Mesto Banská Štiavnica - slovenský klenot zaradený v zozname UNECSO
  3. Historické mestá Banská Bystrica, Kremnica a Zvolen
  4. Obec Špania dolina
  5. Kúpele Sliač a Kováčová

Centrá turistického ruchu

Centrá turistického ruchu na severe Pohronia vznikli na miestach, ktoré majú dobré podmienky na lyžovanie. Spomedzi lyžiarskych centier na Pohroní jednoznačne vyčnievajú Donovaly, ktoré patria k najlepším lyžiarskym strediskám na Slovensku.

Okrem Donovalov si zalyžujete aj v Tureckej, na Králikoch, na Skalke, Šachtičkách či na Krahuliach. V Tureckej je jedna z najdlhších slovenských zjazdoviek dlhá viac ako 3 km, musíte však rátať so zastaranými vlekmi. Lyžiarske strediská Skalka a Krahule ponúkajú lyžovačku na 1 km dlhom kopci so štvorsedačkovou lanovkou.

Významnými centrami cestovného ruchu sú historické mestá Banská Bystrica, Zvolen a Kremnica, nad ktoré svojou krásou vyčnieva klenot slovenských miest – Banská Štiavnica, zaradená do Zoznamu svetového dedičstva – UNESCO. V blízkosti miest Zvolen a Banská Bystrica môžete navštíviť kúpele Sliač a Kováčová, v ktorých nájdete aj termálne kúpalisko. Pri Banskej Štiavnici sa môžete schladiť v modernom kúpalisku Vodný raj vo Vyhniach. Okrem Štiavnických pamiatok prídete na chuť aj turistickým a cyklotrasám v chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy či kúpaniu v Štiavnických tajchoch. Za zhliadnutie stojí aj neprístupná banícka obec nad Banskou Bystricou - Špania Dolina so zachovalou ľudovou architektúrou.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:08