Oravský zámok je pyšný hrad Tlačiť
RECENZIA: Oravský zámok bol najnavštevovanejším slovenským hradom v roku 2008, kedy ho navštívilo 210 tisíc návštevníkov. V nepísanej súťaži porazil Bojnický zámok, ktorý v rovnakom roku navštívilo „len“ 187 tisíc návštevníkov a Spišský hrad, ktorý zaostal za Bojnickým zámkom asi tak o tri autobusy turistov s celkovým počtom návštevníkom 186 757.



Treba však povedať, že nejde o objektívnu súťaž. Každý zo spomínaných hradov leží v inom kúte Slovenska, svojím charakterom sú odlišné a tak aj zrovnanie ich návštevnosti je skôr marketingovým ťahom. Všetky 3 hrady sú však v rámci Slovenska výnimočné a právom najnavštevovanejšie. Dôvodov, prečo sa Oravský hrad pýši najvyššou návštevnosťou, môže byť hneď niekoľko:
  • Za kopcom má 50 miliónovú poľskú zásobáreň turistov, ktorý sa na jeho návštevnosti podieľajú až vo výške 45%.
  • Pravidelne sa tu konajú rôzne podujatia, na podporu návštevnosti ako napríklad Odomykanie hradu, Oravský divadelný Podzámok, Rozprávkovo strašidelný hrad či Vianoce na hrade.
  • Hrad je v skutku krásny a monumentálny a tak si i náhodný okoloidúci povie, že z neho musí byť krásny výhľad, neodolá a zastaví sa...
To isté sme urobili my, počas našej jesennej návštevy Oravy.

Poloha

Oravský hrad leží v obci Oravský Podzámok v okrese Dolný Kubín. Týči sa na mohutnej skale, ktorú obmýva rieka Orava. Obec Oravský Podzámok je s Oravským zámkom úzko spätá. V minulosti tvorili hrad aj obec jeden celok a boli súčasťou jedného majetku panovníka Oravského hradu. V Oravskom Podzámku nájdete niekoľko historických budov, ktoré sú svedkom dávnej minulosti. Niektoré sú prebudované na penzióny a hotely, nájdete v nich aj kaviarne, či reštaurácie.

Fotky Oravský Podzámok
Fotky výhľad z hradu na okolie

Vstupné

Vstupné na Oravský hrad je pre dospelého 5 EUR. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma, cena vstupného pre deti od 6 do 18 rokov je 3 EUR. Ak chcete fotiť, priplatíte si euro navyše. Pripláca sa taktiež za vstup do Kaplnky Svätého Michala na Oravskom hrade vo výške 2 EUR. Zmyslom osobitých príplatkov nerozumiem, ale budiš. Oravské múzeum z nadmerného zarábania obviňovať nebudem, predsa len obnova a údržba historických pamiatok stojí nemalé peniaze. Na záver treba spomenúť, že vás skasnú aj na parkovisku pod hradom sumou 3 eurá.

Čo ponúka Oravský zámok?

Krásy Oravského zámku vám poodhalí pútavý výklad podaný s remeselnou profesionalitou príznačnou pre tisíckrát opakovaný text. Bez problémov ho vydržíte počúvať 1 a pol hodiny. Pokochať sa môžete historickou, etnologickou a prírodovedeckou expozíciou Oravského múzea. Na na samom vrchu vás čaká nádherný 360 stupňový výhľad na okolie. Ak si priplatíte 2 EUR, môžete navštíviť aj novo zrekonštruovanú Kaplnku Svätého Michala.

Fotky interiér

Panovníci

História Oravského hradu sa datuje od roku 1267. Hrad počas svojej histórie často menil panovníkov. Odchádzali tí, ktorých práve skosil mor, zápal pľúc, alebo šíp v boji. Prichádzali ich príbuzní, príbuzní ich príbuzných, alebo bratranec otca panovníkovho koňa, ktorý práve spojil majetok so svojou sesternicou z tretieho kolena a dostal tak do správy tento strategicky významný hrad.
Z výkladu pani sprievodkyne mi utkvel v pamäti panovník, ktorý dal stiahnuť svoju ženu zaživa z kože. Okrem ženy krutovládcu, tak sťahovalo zadky aj všetkým poddaným v Oravskom Podzámku. Nestiahlo ich síce z kože, na ich bezvýhradnú poslušnosť to však stačilo. Som rád, že je rok 2009.

Je to hrad či zámok?

Nejeden z hradných pánov mal budovateľské sklony a tak sa stalo, že počas svojej vlády prilepili na vápencové bralo tu domček, tu kaplnku, tu štvorposchodový palác, alebo tuhľa aspoň malý kurník, až hrad nadobudol súčasnú podobu. Oravský hrad plnil reprezentačnú funkciu príznačnú pre zámky, avšak svojou polohou bol predurčený vykonávať predovšetkým úlohu obrannú. To je aj dôvod na používanie dvojakého označenia hrad-zámok, ktoré sa premietlo aj do názvu recenzie - Oravský zámok je pyšný hrad. Jeho najväčšími staviteľmi boli Fraňo Thurzo, Jano z Dubovca a Maťo Korvín.

Fotky exteriér

Mínusy

Posledná rozsiahla rekonštrukcia Oravského hradu prebiehala v období 1953 – 1968. Nie som síce pamiatkar, ale mám pocit že železné zábradlie, betónové schody, či kachličky aké vidno na Základných školách spred roka 89, nepôsobia najlepšie na stredovekej pamiatke. Tieto prvky sú badateľné hlavne v najvyššej časti hradu kde je umiestnená prírodovedecká a etnologická expozícia. A aj keď chápem, že každý panovník chcel vtlačiť zámku svoj rukopis, tu asi urobili súdruhovia chybu...

Plusy

Reputáciu nie celkom vydarenej rekonštrukcie z minulého obdobia zachraňuje zrekonštruovaná Kaplnka sv. Michala, ktorá sa v roku 2006 stala víťazom súťaže KULTÚRNA PAMIATKA ROKA v kategórii reštaurovanie hnuteľnej alebo nehnuteľnej národnej kultúrnej pamiatky.

V kocke

Za najväčšie plus však považujem už len fakt, že sa takýto historický skvost na Slovensku zachoval aj napriek všetkým vojnám a požiarom. Je to jedinečná, čarovná a monumentálna pamiatka. A nemusí byť ani súčasťou oficiálneho spotu na propagáciu Slovenska, aby som bol na ňu hrdý.

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Podporte túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk
Posledná úprava Nedeľa, 06 December 2009 16:53