Slovensko rôzne správy Na Starej Hore sa oberačkové slávnosti uchytili
Na Starej Hore sa oberačkové slávnosti uchytili PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 10 Október 2010 07:56
Tradícia oberačkových slávností priamo vo vinici sa začína rodiť aj v rezervácii ľudovej architektúry na Starej Hore neďaleko Sebechlieb. Občianske združenie s rovnomenným názov tam dnes po dobrých ohlasoch z uplynulých dvoch rokov zorganizovalo 3. ročník. Dobrým vínom a putovaním po viniciach sa zatiaľ mohli pochváliť len tradičné vinárske regióny na západe a východe krajiny. Odteraz, zdá sa, bude mať možnosť spoznať produkty vinárov aj stredné Slovensko. Ako TASR povedal predseda združenia Martin Schvarc, podujatie organizujú na podporu cestovného ruchu v regióne. "Po prvýkrát sme ľudom ponúkli aj možnosť navštíviť na základe zakúpených kupónov pivnice a ochutnať tak miestne víno," uviedol. Kupóny boli na mapke, ktorá označovala pivnice so sebechlebským vínom.

Okrem ochutnávky vína však mali návštevníci možnosť aj zoznámiť sa s históriou Starej Hory a Sebechlieb, a to v Národopisnom múzeu, ktoré je v jednej z pivníc uprostred skanzenu. Jeho zakladateľkou je obyvateľka dediny Elena Roziaková, ktorá zozbierala stovky predmetov ľudovej kultúry a o histórii územia vie aj zanietene a pútavo hovoriť. Občianske združenie Sebechleby začalo byť aktívne predvlani. Má za sebou už prvé úspechy, keď pre milovníkov cykloturistiky vyznačilo trasu z Drážoviec, cez Ladzany, Sebechleby a Hontianske Nemce, až po Kráľovce - Krnišov. Cestička s názvom Cez tri kopce a stovky viníc má dĺžku 29 kilometrov a spája deväť turisticky zaujímavých lokalít.

Oberačkové slávnosti v kedysi chýrnej vinohradníckej oblasti sú ďalšou aktivitou združenia. Tamojší nadšenci ňou chcú prinavrátiť zašlú slávu miestnych vinohradov a priblížiť tradičnú prácu vinára a s ňou spojené oslavy novej úrody. Niekoľko tisíc ľudí, ktorí dnes na Starú Horu zavítalo, malo možnosť ochutnať aj gastronomické špeciality, typické pre tento región. Z vín organizátor odporučil miestnu odrodu concordia, ktorá má osobitnú vôňu a chuť.

Na Starej Hore, ktorá je od roku 1981 rezerváciou ľudovej architektúry, je dnes 148 vinných pivníc. Pôvod niektorých z nich siaha až do čias tureckých vpádov na naše územia. Ľudia si ich do mäkkého pieskovca hĺbili ako úkryty pred osmanskými bojovníkmi. Neskôr ich začali využívať ako miesta na uskladnenie ovocia a zeleniny. Väčšinu vína tunajší majitelia pivníc sami spotrebujú, alebo rozdajú rodine či známym. Niektorí si však po dohode s hoteliermi v Dudinciach či Banskej Štiavnici vodia do nich zahraničných klientov kúpeľov či turistov. História Starej Hory ako miesta, kde sa pestoval vinič, je stará viac ako 500 rokov. Doložené správy dokonca hovoria o spore o víno, ktorý tu súdy riešili už v 13. storočí. Zaujímavosťou je tzv. trojpivnica, ktorú za Rakúska-Uhorska vlastnila Ostrihomská kapitula.

Sebechleby 2. októbra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Štvrtok, 21 Október 2010 21:09