Slovensko rôzne správy Mýty využívajú v Košiciach na turistický marketing
Mýty využívajú v Košiciach na turistický marketing PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 20 Júl 2009 19:09
Legendy a mýty využívajú samosprávy v Košickom samosprávnom kraji (KSK) na rozvoj turizmu a cestovného ruchu. Hmatateľným príkladom je legenda z 11. storočia o sv. Ladislavovi, viažuca sa k rovnomennému prameňu v katastri obce Debraď v okrese Košice - okolie. Podľa nej tam uhorský kráľ bojoval s Kumánmi a dostal sa do obkľúčenia, keď vojsko dlho zápasilo s nedostatkom vody. Zabodol do zeme meč v tvare kríža a modlil sa. Po vytiahnutí meča, hovorí legenda, vytryskol spod ostria prameň. Vojsko si uhasilo smäd, prelomilo nepriateľské obkľúčenie a Kumánov porazilo. Veriaci na mieste postavili v 12. storočí kostol, čo je veľmi atypické, pretože stál vzdialený od všetkých dedín uprostred planiny. Bohoslužby sa tam konali až do 15. storočia, kedy zanikol pravdepodobne vypálený vojskami Jána Jiskru.
V minulosti tu viedla aj krížová cesta z Drienovca ku kaplnke, ktorú tu postavili po druhej svetovej vojne. Konali sa tam púte, ale v roku 1959 kaplnku vypálila ŠtB. Na mieste údajného zázraku sa dnes aktivizuje Združenie miest a obcí údolia Bodvy. Ako uviedol pre TASR Slavomír Szabó z literárnej spoločnosti Pravé orechové, základy zaniknutého chrámu čiastočne reštaurovali a postavili nad nimi drevenú kostru niekdajšieho kostola. Využitie potenciálu legendy na rozvoj cestovného ruchu prijali ako modelový príklad aj poslanci KSK pri schvaľovaní programu Terra Incognita. Vznikol za účelom kultúrneho a trvalo udržateľného rozvoja cestovného ruchu v regióne, pričom ide aj o krajské aktivity v projekte Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013. Aj keď sa legenda tradovala pravdepodobne niekoľko storočí, prvýkrát ju literárne spracovala Literárna spoločnosť Pravé orechové. Dielo vyšlo aj knižne a poviedka má názov Zázrak kráľa Ladislava. Pri spracovaní legendy autor Slavomír Szabó konzultoval jednotlivé historické fakty a reálie s historikom Východoslovenského múzea Jozefom Duchoňom. Pravé orechové pôsobí od roku 2001 a združuje piatich spisovateľov. Doposiaľ im vyšlo sedem kníh na Slovensku i v zahraničí, 14 rozhlasových hier a poviedok a prevádzkujú web so starými povesťami, legendami a historickými príbehmi na www.praveorechove.com.
Úzko spolupracuje s KSK v oblasti etnologického a historického terénneho výskumu, beletrizácii starých povestí a legiend, ako aj skutočných príbehov z regionálnej histórie, digitalizácii terénne vyhľadaných historických fotografií, tradičných ľudových receptov a prezentácii kultúrneho dedičstva a prírodného bohatstva kraja. "Cieľom je záchrana starých príbehov ako nehmotného kultúrneho dedičstva a využitie takto získaného materiálu v rozvoji cestovného ruchu," dodal predseda spoločnosti Szabó.

Košice 19. júla (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.