Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Mirbachov palác dostal novú strechu
Mirbachov palác dostal novú strechu PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 14 November 2009 16:47
Mirbachov palác na Františkánskom námestí v Bratislave má novú strechu a podkrovie za viac ako 1,42 mil. eur. Časť priestorov bude slúžiť pre pracovníkov Galérie mesta Bratislavy (GMB), ktorá tu sídli, a reštaurátorské práce, niektoré budú prístupné aj verejnosti. "Už priestor samotný je umeleckým dielom, chceme zachovať genius loci.

Je to špecifický priestor pre špeciálne výstavy, nie pre výstavy klasického charakteru. Tie máme na prvom či druhom poschodí," povedal dnes na tlačovej besede riaditeľ GMB Ivan Jančár. Galéria plánuje využiť niektoré priestory aj pre rôzne konferencie či klubovú činnosť detí, ktorým by sa zaujímavou formou predstavovalo umenie. "Z niektorých okien sú špeciálne pohľady na mesto, ktoré z iných okien neuvidíte," doplnil primátor Andrej Ďurkovský.

S prácami sa začalo v roku 2005. Vtedy zlikvidovali najmä nebezpečný odpad, ktorý vznikal z azbestových platní vo vnútri. Ďalšie práce však boli pre nedostatok peňazí pozastavené. Obnoviť sa ich podarilo minulý rok, keď sa vykonal prieskum krovu. Ten bol značne poškodený drevokaznými hubami a chrobákmi, podľa výsledkov prieskumu to bolo okolo 40 %. "S opravou sa nezačalo o päť minút dvanásť, ale v hodine dvanástej. Ešte nejaký čas a krov by sa bol zrútil," konštatoval konateľ dodávateľskej spoločnosti Hronstav 2, s.r.o., Ivan Broznan.

Nedostatkom nových priestorov na 3. poschodí je to, že tam nie je výťah. To môže robiť problémy najmä starším občanom. "Výťah máme po nižšie poschodie, z konštrukčného hľadiska sa nedalo dať výťah až sem," konštatoval Jančár. Na otázku agentúry SITA, či mesto neplánuje vyčleniť v budúcnosti peniaze na podobnú rekonštrukciu iných historických priestorov v meste, odpovedal primátor kladne. Zdôraznil však, že momentálne sa sústreďujú na rekonštrukciu Starej radnice. "Po jej dokončení dostaneme jedinečný komplex Primaciálneho paláca, Apponyiho paláca a Starej radnice." Doplnil, že sa opravujú aj ďalšie pamiatky, prioritne však tie, ktoré sú najviac poškodené ako napríklad veža kostola klarisiek. Mirbachov palác dal postaviť v rokoch 1768 - 1770 bratislavský pivovarník Michal Spech. Staviteľom paláca bol murársky majster Matej Höllrigl.

Palác mal viacerých majiteľov. Po Spechovi ho vlastnili grófi Imrich Csáky, Karol Nyáry, ktorého erb je na fasáde budovy, a napokon Emil Mirbach. Z pôvodného zariadenia sa podľa stránky Galérie mesta Bratislavy - www.gmb.sk - zachovali keramické kachle a dve menšie miestnosti na prvom poschodí s drevenými obkladmi stien zdobenými vzácnymi dobovými kolorovanými rytinami. Mirbachov palác bol v roku 1963 zapísaný do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok. Po obnove sa v apríli 1975 stal sídlom Galérie mesta Bratislavy.

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.