Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Kostolná veža láka turistov v Spišskej Novej Vsi
Kostolná veža láka turistov v Spišskej Novej Vsi PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 20 August 2012 20:28

Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku patrí medzi najväčšie atrakcie mesta. Obyvatelia a návštevníci mesta kostol spolu s 87 metrov vysokou vežou zaradili na prvé miesto medzi siedmimi divmi mesta Spišská Nová Ves. 

Veža je symbol mesta. Je to lákadlo pre návštevníkov a keď prídu, chcú ísť pozrieť sa do veže,“ uviedla pre SITA Jana Barbuščáková z Turistického informačného centra v Spišskej Novej Vsi. Ročne vystúpi na vežu kostola okolo 3 000 návštevníkov.

Turisti majú možnosť vystúpiť do výšky približne 60 metrov. Skôr, ako sa dostanú na vyhliadkové balkóny, musia zdolať 154 schodov. „Hore ich čaká nádherný výhľad nielen na mesto, ale aj na široké okolie mesta,“ uviedla Barbuščáková. Spišská Nová Ves je z každej strany obklopená horami. Sú to Vysoké Tatry, Slovenský raj, Levočské a Volovské vrchy. 

Asi najatraktívnejší pohľad je na Vysoké Tatry. Nie každý návštevník má však šťastie po výstupe na vežu zhliadnuť aj končiare Vysokých Tatier, keďže počasie v Tatrách je nevyspytateľné. 

Zaujímavý je aj pohľad na mesto Spišská Nová Ves, ktoré má návštevník z veže ako na dlani. Z balkóna veže má turista pred sebou výhľad na ďalší div mesta, ktorým je najdlhšie šošovkovité námestie nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Tento typ námestia je typický pre spišské mestá. Spišská Nová Ves ho však má najdlhšie. 

Z veže je výhľad aj na ďalšie divy mesta, ktorými sú secesná budova Reduty, kde v súčasnosti sídli Spišské divadlo, Provinčný dom, dnes sídlo Múzea Spiša či historická Radnica z roku 1779, kde v súčasnosti sídli primátor a časť mestského úradu. 

Návštevník, ktorý sa odhodlá vystúpiť na vežu, sa tiež dozvie, že pôvodne bola veža nižšia, zakončená strechou v tvare „cibule“. V roku 1849 strecha zhorela počas ostreľovania mesta cisárskymi vojskami. Po dočasnom zastrešení sa mešťania koncom 19. storočia rozhodli vežu opraviť. Po rekonštrukcii v neogotickom štýle získala veža súčasnú podobu aj so svojimi 87 metrami. 

Zaujímavosťou sú aj štyri drevené sochy evanjelistov v nadživotnej veľkosti umiestnené v nárožiach veže. Spišskonovoveská kostolná veža je známa aj tým, že sa na nej nachádza sedem hodinových ciferníkov, ktoré poháňa jeden hodinový stroj. Práve pre počet ciferníkov, umiestnených v dvoch úrovniach, obyvateľov Spišskej Novej Vsi niekedy nazývajú „slepí Spišiaci“.

POPRAD 20. augusta (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.