Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Kostol v Nových Zámkoch čaká obnova
Kostol v Nových Zámkoch čaká obnova PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 15 Február 2009 09:47
Kostol v Nových Zámkoch Na opravu rímsko-katolíckeho kostola v Nových Zámkoch sa poskladajú obyvatelia. „Mesto Nové Zámky vyhlásilo koncom minulého roka verejnú zbierku na rekonštrukciu veže kostola, ktorá potrvá do konca tohto roka,“ povedal prednosta Mestského úradu (MsÚ) v Nových Zámkoch Peter Ágh. Ako ďalej povedal Ágh, do dnešného dňa vyzbierali okolo 15 tisíc eur.

Mestský úrad hľadá ďalšie možnosti v spolupráci s Rímsko-katolíckym farským úradom (RKFÚ) v Nových Zámkoch, ako fyzicky zrealizovať obnovu. „Zbierku budeme robiť paralelne s mestom, prvú zbierku sme už aj vyhlásili,“ uviedol pre agentúru SITA dekan RKFÚ v Nových Zámkoch Zoltán Ďurčo. Doposiaľ vyzbieral RKFÚ 1 215 eur. Konkrétnu investíciu zatiaľ Ágh nevedel povedať, nakoľko na MsÚ momentálne robia ešte odhady.

Ďurčo predpokladá, že samotný projekt môže stáť 13 300 eur, práce na veži okolo jeden milión eur. Rekonštruovať by mali fasádu veže kostola, okenice a mali by odstrániť všetky povrchové nátery. Ágh dúfa, že s prácami na veži by mohli začať v roku 2010 a v tom istom roku ich aj dokončiť. Mesto organizuje každoročne vianočný koncert, ale v tomto roku by chcelo usporiadať aj veľkonočný koncert práve kvôli zbierke, dodal Ágh. RKFÚ plánuje do konca roka tiež zorganizovať ešte niekoľko zbierok, povedal Ďurčo. Jednou z foriem zbierok budú aj dobročinné koncerty v spolupráci s MsÚ. „Nakoľko mesto neuspelo s projektom na rekonštrukciu kostola, zbierka sa nám zdala byť bližšia k Novozámočanom, naďalej však chceme podávať projekty,“ povedal Ágh.

Rímsko-katolícky farský kostol je najstarším kostolom v Nových Zámkoch. Prvá písomná pamiatka tejto pôvodne neogotickej stavby s oveľa menšími rozmermi pochádza z roku 1583. V tom čase mal kostol slúžiť aj ako pevnosť, pretože sa očakával príchod Turkov. Objekt preto postavili aj so strieľňami, ktoré zabudovali tiež do súčasnej novostavby. Kostol po obsadení mesta Turkmi slúžil ako koniareň, vežu prestavali na minaret. Budova bola následne niekoľkokrát zničená Turkmi, požiarmi a orkánom. O jej obnovu sa zaslúžili ostrihomskí arcibiskupi Peter Pázmaň, Juraj Sečéni a vtedajší veriaci, novú vežu dal postaviť Imrich Eszterházy. Kostolu dal dnešnú podobu ostrihomský arcibiskup Ján Šimor v 19. storočí.

Posledná generálna rekonštrukcia, najmä interiéru prebiehala v roku 1991. Rímsko-katolícky farský kostol v Nových Zámkoch je známy aj ako pôsobisko Antona Bernoláka. Tu napísal významné dielo Slovár. V Nových Zámkoch sa dnes zo 43 tisíc obyvateľov 33 tisíc hlási k rímsko-katolíckej viere.

NOVÉ ZÁMKY 14. februára (WEBNOVINY) - SITA

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 15 Február 2009 20:14