Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy V Komárne bude stáť socha uhorského kráľa
V Komárne bude stáť socha uhorského kráľa PDF Tlačiť E-mail
Streda, 25 Február 2009 21:39
Obyvatelia Komárna sa zbierajú na sochu prvého uhorského kráľa Štefana. Bronzová socha v životnej veľkosti bude dominovať Tržničnému námestiu a bude stáť 97-tis. eur. Od novembra vyzbieralo mesto 3 850 eur. Obyvatelia si budú môcť zakúpiť aj spomienkové predmety, získaná suma z predaja pôjde tiež na výstavbu sochy.

 Za 10 eur si budú môcť kúpiť pamätný list, zmenšená bronzová plastika sochy sv. Štefana na podstavci bude stáť 1 750 eur, bronzová pamätná plaketa 75 eur, bronzová medaila v ozdobnej kazete bude stáť 10 eur, strieborná medaila 75 eur a zlatá medaila 1 000 eur. „Ceny sú len orientačné, vyššie však nebudú. Takto zisťujeme predbežný záujem. Ak záujem bude, rozšírime verejnú zbierku aj na túto formu príspevkov,“ uviedla pre agentúru SITA zástupkyňa primátora Komárna Eva Hortai.

Zatiaľ je povolená zbierka na vydávanie pamätných listov za desať eur. Čo sa nepodarí vyzbierať, doplatí mesto zo svojho rozpočtu. Ako ďalej uviedla Hortai, mesto má na stavbu už platné stavebné povolenie a kladné stanovisko Krajského pamiatkového úradu. Bronzová socha kráľa Štefana sediaceho na koni bude umiestnená na kamennom podstavci s fragmentami ostrihomskej baziliky, bude merať viac ako dva metre.

Plastiku vyrobí maďarský akademický sochár Lajos Győrfi, známy tvorbou plastík maďarských historických postáv najmä z revolučných rokov v Uhorsku. „Sochu by mal autor vytvoriť do 20. augusta tohto roku,“ povedal člen komisie pre realizáciu sochy sv. Štefana v Komárne Nándor Litomericzký. Na mesiac august je naplánované aj odhalenie sochy. „Zo strany komárňanského obyvateľstva je o sochu kráľa Štefana obrovský záujem, aj my sme boli prekvapení,“ dodal.

S myšlienkou postaviť sochu prišlo komárňanské Občianske združenie Jókaiho všeobecno-vzdelávacieho združenia. Kráľ Štefan je zakladateľom župného systému, a jedným zo sídiel sa stalo práve Komárno, vysvetlil Litomericzký. V meste dnes stojí vyše 37 sôch, búst a ďalších pomníkov. Najvýznamnejšie a najväčšie sú sochy generála Klapku, Jókaiho a Štefánika. Socha sv. Štefana bude jedným z prvých väčších pamätníkov, ktoré dá postaviť mesto Komárno. Socha má byť umiestnená na námestí, kde sa v minulosti konali trhy, a nahradí súčasný drevený pamätník sv. Štefanovi. Ako povedala Hortai, námestie by však malo byť zrekonštruované a premenované na Námestie sv. Štefana. O tom však ešte rozhodne Mestské zastupiteľstvo v Komárne.

KOMÁRNO 25. februára (WEBNOVINY) - SITA

Vaše hodnotenia

avatar Jano z Búdy
0
 
 
Zaujímal by ma na toto názor Dušana Kováča a Evy Krekovičovej. Keď išlo o sochu slovenského kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade, obaja dostali priam hysterický záchvat, čo si to tí Slováci dovoľujú. Jedným z dôvoov bol aj pseodoargument, že vraj nie je isté či bol Svätopluk na Bratislavskom hrade. Pýtam sa obdobne - bol kráľ Štefan I. v Komárne?
avatar Vipk
+2
 
 
Kral Stefan bol aj tak viac Slovenskym kralom a spolu s Nemcami bojoval proti staromadarskym kmenom, ktori odmietali krestanstvo. Mimochodom, ten zupny system prevzal Stefan este z Velkej Moravy... Ja ako Slovak, by som sa nebranil uznat sv. Stefana aj ako za svojho krala.
avatar V.Bartos
+1
 
 
St. Stefan narodeny menom VAJKO v Nitre by mal mat sochu v Nitre.
Je pravda ze bol Uhorskym kralom ale vzhladom ze bol narodeny na uzemi dnesneho Slovenska
bol viac Slovakom nez Madarom. Vzhladom k tomu ze bol Uhorskym kralom bol kralom oboch zemi
to znamena ze nebol Madarskym alebo Slovenskym kralom. Bol zjednotitel oboch zemi.

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Streda, 25 Február 2009 21:47