Slovensko Slovensko regióny Horný Zemplín | región
Horný Zemplín | región PDF Tlačiť E-mail
Región Horného Zemplína sa nachádza v Prešovskom kraji v severovýchodnom cípe Slovenska. Rozprestiera sa na území okresov Humenné, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou. Zo severu susedí s Poľskom zo západu so Šarišom a na juhu prechádza do regiónu Dolný Zemplín. Jeho východná strana tvorí hranicu s Ukrajinou.


Geografia

Územie Horného Zemplína pokrývajú Bukovské vrchy a Laborecká vrchovina. V južnej časti tohto regiónu vystupujú Vihorlatské vrchy, ktorých chrbát oddeľuje región od regiónu Dolného Zemplína. Územím Horného Zemplína pretekajú rieky Hornád, Laborec, Latorica, Olka a Cirocha. Najvyšším bodom regiónu je trojhraničný vrch Kamenec 1221 m.n.m. v Bukovských vrchoch.

Prečo navštíviť Horný Zemplín?

  1. Poloninské pralesy
  2. Vihorlatské vrchy

Turistické centrá

Najatraktívnejšou časťou regiónu sú Bukovské vrchy kde sa nachádza Národný park Poloniny so svojimi rozľahlými bukovými a jedľovo-bukovými lesmi a pralesmi Stužica, Rožok a Havešová zapísanými na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Hlavným východiskom pre návštevu Polonín je obec Nová Sedlica, v ktorej sa nachádza niekoľko objektov tradičnej ľudovej architektúry. Turistická vybavenosť je primeraná odľahlosti a nedostupnosti tohto regiónu.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 19:56