Slovensko Turistika recenzie Cyklotrasy Malé Karpaty - alternatíva k víkendovému hnitiu
Cyklotrasy Malé Karpaty - alternatíva k víkendovému hnitiu PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Bratislava je dobrým miestom pre život. Máme už trblietavú Euroveu, historické centrum žije ako nikdy predtým a na brehoch Dunaja otvorili mestské pláže. Miest, kde sa dá chytiť jarná opica je nespočetne a dobre sa ožrať ide ľahšie, ako zabehnúť dvanásťminútovku. Ak však chcete svoje víkendové excesy kompenzovať aj nejakou fyzickou aktivitou, Bratislava má tiež čo ponúknuť. Skvelou alternatívou k nedeľnému hlavybôľu, spojeného s intenzívnym gaučovým sebaľutovaním, sú cyklistické a turistické chodníky v Malých Karpatoch.


Poloha

Pohorie Malé Karpaty sú kopce, čo väčšina Bratislavčanov vidí z okna. Kto nevidí kopce, vidí aspoň televíznu vežu na Kamzíku. Kto nevidí Kamzík, vidí Zobor, ale to už asi býva v Nitre.

Malé Karpaty sa začínajú na brehu Dunaja Devínskou kobylou, pokračujú Kamzíkom a tiahnu na sever až kdesi k Novému Mestu nad Váhom. Z centra Bratislavy sa do Karpát dostanete najrýchlejšie cez Kolibu alebo Železnú Studienku. Môžete sa napojiť aj z Lamača, Záhorskej Bystrice, Mariánky či Borinky. Na výber máte aj jednu z troch prístupových ciest v Novom Meste - Figaro, Krasňany, Rača.

Železná Studienka – Biely Kríž – Pezinská Baba a späť

Cyklotrasa, združením Cykloeko označená ako najkrajšia trasa v Malých Karpatoch, začína pri bufetoch na Železnej studienke a pokračuje po úbočí Hrubého Drieňovca, cez Malý Slavín na Biely kríž, kde si môžete cyklotúru skrátiť tak na polovicu.
Cyklotrasa ďalej pokračuje cez Kozí chrbát na Pezinskú Babu, kde to môžete stočiť na juhovýchod do obce Limbach. Z Limbachu sa vydáte údolím Račieho potoka, cez Medvedie údolie a pretraverzujete úbočie Somára, kde prejdete na druhú stranu hrebeňa Karpát a popri Horvátke sa vrátite späť na Biely kríž.
Z Bieleho Kríža sa dá pokračovať údolím Vydrice až na križovatku U Slivu, následne je potrebné absolvovať výstup na Kamzík a spustiť sa späť do údolia Vydrice, ktorým sa vrátite k bufetom na Železnej studienke.

Celková dĺžka trasy je 71,4 km s prevýšením 1610 m. Ak ju dokážete absolvovať celú naraz, budete už zdatný cyklista ašpirujúci na železného muža resp. ženu. Trasu si môžete skrátiť otočkou na Bielom Kríži na dĺžku približne 30 km s prevýšením do 800 m.
Kľúčovým bodom na tejto cyklotrase je práve križovatka Biely kríž, kde nájdete bufet s nejakou tou párkovou klasikou a výborným čapovaným pivom z mini pivovaru Svätý Jur.

Karpatská cesta

Trasa vedie po asfaltovej ceste údolím potoka Vydrica až na križovatku turistických a cyklistických ciest na Bielom kríži. Dĺžka trasy je 14,5 km, prevýšenie je 395 m a je vhodná aj pre menej zdatných cyklistov.

Svätý Jur – Vysoká pri Morave

Cyklotrasa vedúca naprieč Malými Karpatmi až do Vysokej pri Morave. Trasa vedie malebným údolím Medených hámrov, prechádza cez Borinku a Stupavu a ďalej pokračuje naprieč cez celú Záhorskú nížinu až k rieke Morave. Dĺžka trasy je 32,7 km a prevýšenie 375 m.

Stupavský okruh

Okruh začína i končí v Stupave. Prechádza cez viaceré známe miesta južnej časti Malých Karpát. Cyklotrasa začína pri kostole v Stupave, prechádza cez Malý Slavín, Železnú studienku, Tri duby, U Slivu, Biely kríž, Kozí chrbát, Košarisko, Pod Kozliskom, Borinka, Stupava. Dĺžka trasy je 48,7 km, prevýšenie1095 m. Trasa je vhodná pre zdatnejších cyklistov.
Fotky

V Kocke

Cyklotrasy v Malých Karpatoch sa dajú krásne kombinovať, skracovať a nadstavovať podľa momentálnej nálady či počasia. Ponúkajú spevnený asfaltový povrch i jazdu lesnou cestou.

Ich čaro však spočíva aj v tom, že okrem športového vyžitia ponúkajú aj iné aktivity. Pokiaľ ste cyklista-pamiatkár, poteší váš návšteva Bratislavského hradu, Devínskeho hradu, Smolenického zámku, či hradu Červený Kameň, ktorým sekundujú schátraní bratia Pajštún a spol.

Pokiaľ ste cyklista-kardiak, poteší vás skôr Bratislavská hrádza a dobré výsledky EKG. 

A pokiaľ ste cyklista-alkoholik, takmer vždy sa môžete spustiť do nejakej vinárskej obce na úpätí Malých Karpát. Svätý Jur, Limbach, Pezinok či vzdialenejšia Modra sú miesta, kde môžete  športový výkon vykompenzovať dobrou husacinou a kvalitným malokarpatským vínom. Upratať sa môžete aj v bufetoch na Železnej Studničke, Bielom Kríži, Kolibe, či priamo v lesíku pri nejakej opekačke.

Ešteže sme neskončili pri alkohole, však je nedeľa.

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Podpor túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

avatar Zdenka
0
 
 
dobrééé
avatar stano
0
 
 
super napisane....cez vikend idem na to :)
avatar Juro, Veľký Biel
0
 
 
Pôsobivá inšpirácia... a dnes začínajú Dni zelá v Stupave! Takže je to jasné: hop na bika a šup cez kopečky do Stupavy!
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 15 Jún 2010 08:52