Slovensko rôzne recenzie Banícka krčma v Španej Doline – dôvod ostať
Banícka krčma v Španej Doline – dôvod ostať PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Serpentínami sa vyhrabete do výšky 700 metrov nad hladinu mora a navštívite banícku obec Špania Dolina. Opomeniem možnosť kolektívnej samovraždy a konštatujem, že najhoršie čo môžete spraviť, je dotrepať sa sem autom a odísť v rovnaký deň. Dôvodom nie sú malebné banícke domčeky, lyžovačka na neďalekých Šachtičkách ani vysokohorská túra. Toto všetko sa dá k vašej spokojnosti stihnúť za jeden deň. Aj menej oduševneného pijana však zamrzí, ak opomenie pitku v miestnej krčme.Posúdiť to viem celkom dobre. Jednak som sem prišiel na otočku v úlohe vodiča a jednak miestna krčma vykazuje nezameniteľné známky kvality, oddeľujúce zrno od pliev, originály od ich napodobnenín a dobré krčmy od tých špatných:
  • Po príchode do Španej Doliny razom zistíte, že ste sa ocitli na výnimočnom mieste. V Starohorských vrchoch uvidíte učupený stredoveký kostol, námestie s Klopačkou a siedmy zmysel alkoholika vás aicky a neomylne nasmeruje k žltej budove Baníckej krčmy, ešte pred povinnou prehliadkou baníckej štôlne. Vojdete do vnútra a tak ako v prípade Starej krčmy v Zuberci, či Toliara pri Kremnici vás ovalí ozajstná atmosféra. Dýchne na vás dymová clona, 50 centimetrové múry kamennej stavby, kovové gamatky, drevené stoly a čiernobiela fotka baníkov, ktorí v miestnej bani nechali pľúca a v tejto krčme pečeň.
  • V Baníckej krčme čapujú minimálne tri druhy piva. Staroprameň, Urpín a Bernard. Nad pivovarom Urpín sa napriek zmene majiteľa stále vznáša Čupkov privatizačný prízrak, pivovar Staroprameň však už nesie istý prísľub kvality a polotmavý Bernard čapovaný do šik pohárov je tutovka.
  • V policiach za barom majú tie dobré komunistické červeno-bielo-modré-arašidové chrumky a Soletky DRU. Horalky a Milu nevynímajúc.
  • Ceny, ako to už býva v takýchto podnikoch sú nepodstatné. Ako by povedal šedivý Matlock a zavrešťala neurotická Ally McBealová – sú irelevantné!
Fotky

V kocke

V kalendári si zaškrtávam letný víkend, ubytujem sa v jednom z autentických penziónov a Baníckej krčme odkazujem: Bacha na mňa!

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Podpor túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

avatar Vlado
0
 
 
POznááám, kvalitne sm,e sa tu sundali z čerešňovice a pivaaaaaa... odporučam. Krásna obec, história dýcha na každom kroku, naozaj balzam na dušu a nervy.
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 06 Apríl 2010 18:43